Top Ad unit 728 × 90

 

McLaren Mercedes od 2021 roku i inne piątkowe wiadomości z Soczi

Zanim przejdę do ciekawszych wydarzeń z piątku, to dziś pojawiła się w padoku ciekawa informacja. Coraz więcej mamy wiadomości o regulaminach i przepisach na sezon 2021. Praktycznie co drugi dzień na stronie jest jakiś news dotyczący tego, co będzie nowe już za dwa lata w Formule 1.

Dzisiejsza wiadomość dotyczy dostawców jednostek napędowych. Okazuje się, że McLaren już od jakiegoś czasu liczy na ponowne podpisanie kontraktu z Mercedesem na dostawy silników od 2021 roku. W tym sposób będziemy mieli 4 zespoły z silnikami Mercedesa: Mercedes, Racing Point, Williams i McLaren. Trzy z Ferrari: Ferrari, Alfa Romeo i Haas. Dwa z Hondą: Red Bull i Toro Rosso oraz Renault, który sam sobie dostarcza silniki.

Francuzi dokonali w tym sezonie dużych postępów, jeśli chodzi o moc silników, ale są nadal bardzo zawodne. Przez to, nie mogą długo korzystać ze swoich atutów, a na dodatek nawet dobre rezultaty może zakończyć niespodziewana awaria.

McLaren cały czas korzysta z silników innych producentów i jeśli nadal ma to robić, to chociaż chcą korzystać z najlepszych. Ferrari tutaj raczej nie wchodzi w grę ze względu na to, że są to też konkurenci w produkcji supersamochodów. Ostatnio silniki Mercedesa napędzały ich bolidy w pierwszym sezonie ery hybrydowej, czyli w 2014 roku.

Wracając do piątkowych wydarzeń. Max Verstappen prezentował dziś tak dobre tempo w Soczi, że zaczął się zastanawiać, czy Red Bull nie popełnił błędu, wybierając ten tor na zmianę silnika na nowy. Gdyby karę odbył już w Singapurze, to tutaj miałby dużą szansę na wygraną, a tak będzie cofnięty o 5 pozycji na starcie.

Lewis Hamilton po pierwszym dniu stwierdził, że liczy na deszcz. Aktualny lider mistrzostw był ponad pół sekundy wolniejszy od Charlesa Leclerca i Maxa Verstappena. Teoretycznie jutro i w niedzielę jest szansa na deszcz, ale w trakcie kwalifikacji i wyścigu będzie dosyć niska. Brytyjczyk zapytany o obecne tempo Mercedesa stwierdził, że Ferrari i Red Bull w trakcie wakacji dokonali takich postępów, że obecnie to oni muszą ich gonić i to nie tylko na tym torze, ale na każdym.

Danił Kvyat przygotował specjalny kask na swój domowy wyścig, ale FIA nie pozwoliła mu z niego korzystać. Okazało się, że Rosjanin wykorzystał już swojego "jokera" na użycie innego malowania w GP Włoch. Co ciekawe Max Verstappen już w tym sezonie kilka razy zmieniał kolor całego kasku i nie poniósł z tego powodu żadnych konsekwencji. Prawdopodobnie nie wystąpił po prostu o taką możliwość, a i tak korzystał z innego malowania. Danił stwierdził, że jutro może i tak zdecyduje się na zmianę, ale musi się dowiedzieć jaka kara go czeka. Prawdopodobnie finansowa, ponieważ inna byłaby z punktu sportowego kompletnie nieuzasadniona.

Kubica dziś był wolniejszy od Russella o ponad sekundę. Im większa strata, tym gorsza opinia o piątkowych jazdach. Dziś powiedział: "Nie było stabilności, to był pewnie jeden z najtrudniejszych piątków w sezonie. Jeden z najgorszych dni za kółkiem". Tor w Rosji jest specyficzny, ponieważ asfalt jest bardzo gładki. To sprawia, że ciężko rozgrzać opony, a bolid Williamsa ma mały docisk, więc dla obu kierowców tego zespołu jest to największy problem.

Teoretycznie jutro najszybsze mogą być Red Bulle, a przynajmniej Max przed zawodnikami Ferrari i Mercedesami. Wszystko może pokrzyżować deszcz, ale ciężko na ten moment ocenić, czy cokolwiek zmieni, na pewno wprowadzi nieprzewidywalność do sesji kwalifikacyjnej, o ile będzie mokro.

Wszelkie prawa zastrzeżone F1 Fan Klub © 2010 - 2019
This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula One group of companies. F1, and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.