Dodatkowy punkt za najszybsze okrążenie już w tym roku?

To już ostatnie momenty na wprowadzanie zmian w regulaminach i nagle pojawił się pomysł, żeby wprowadzić dodatkowy punkt przyznawany kierowcy który w trakcie wyścigu zdobędzie najszybsze okrążenie.

Już jutro odbywa się spotkanie światowej rady sportów motorowych w Genewie i tam ma ten pomysł być zaprezentowany. Jeśli rada będzie za zmianą to do przegłosowania poprawek do regulaminu potrzebne będzie jeszcze zgoda grupy strategicznej i pełna zgoda komisji Formuły 1.

Liberty Media przeprowadziło badania które wykazały, że fani są gotowi i za taką zmianą, która ma pomóc urozmaicić wyścigi w których pod koniec już wiemy kto wygra, a zawsze jest jeszcze czas, żeby ktoś nawet z poza punktowanej dziesiątki powalczył o dodatkowy punkt zakładając nowe opony przy prawie pustym baku.

Rozważano też wprowadzenie punktu za pole position, ale obawiano się sytuacji w której kwalifikacje mogłyby rozstrzygnąć walkę o tytuł mistrzowski już w sobotę. Taka sytuacja miałaby miejsce gdyby ten przepis obowiązywał w 2003 roku. Wtedy to Schumacher zostałby mistrzem ponieważ potrzebował jednego punktu przed ostatnim wyścigiem do pokonania Kimiego Raikkonena.

Jeśli zmiana dotycząca najszybszego okrążenia nie zostanie teraz przegłosowana to na pewno pojawi się w przyszłym roku, wtedy potrzebne będzie tylko 70% głosów, a nie tak jak teraz 100% do wprowadzenia zmiany przed 30 kwietnia.

Aktualizcja:

Zmiana została wprowadzona już w tym sezonie. Punkt otrzymywać będzie zawodnik z najszybszym czasem okrążenia, ale tylko wtedy kiedy zostanie sklasyfikowany w pierwszej dziesiątce. Jeśli będzie poza nią to punkt nie będzie przyznany nikomu.