Standardowe skrzynie biegów od roku 2021

FIA dziś zaproponowała chęć wprowadzenia w latach 2021 do 2024 standardowej skrzyni biegów dla wszystkich zespołów. Wnętrze samej skrzyni ma być identyczne, a obudowa może być dostosowana do mocowań zawieszenia poszczególnych zespołów.

Do 15 marca dostawcy takiego rozwiązania mają czas żeby złożyć swoje wnioski. Decyzja ma zostać rozpatrzona przez FIA pomiędzy 15, a 30 kwietnia. Oznacza to, że są zdecydowani na wprowadzenie takiego rozwiązania, które ma pozwolić ograniczyć koszta zespołów.

To może być duża zmiana dla zespołów. Alfa i Haas korzystają z skrzyni Ferrari. Racing Point z Mercedesa, Toro Rosso ma skrzynię od Red Bulla, a Williams swoją. Oczywiście część producentów jak Mercedes czy Ferrari mogli poprzez dostarczanie innym też na tym zarabiać.

W Formule 1 już mamy taką standardową część dostarczaną przez McLarena, czyli ECU.

Zespoły nie będą musiały rozwijać skrzyni biegów i dzięki temu przez kilka lat koszta będą dużo niższe. Dodatkowo ma ona mieć 7, a nie 8 biegów do przodu jak obecnie. Co oznacza, że i tak musi powstać prawdopodobnie nowa skrzynia, a nie zostanie wybrana jedna z obecnie używanych.

Skrzynia ma przejeżdżać około 5000km i wytrzymywać większą moc jednostki napędowej niż obecnie. Każdy kierowca ma mieć 4 skrzynie na sezon.