Zmiany F1 na sezon w 2019 roku

FIA ogłosiła trzy zmiany, które pojawią się już w przyszłym sezonie Formuły 1. Wszystkie zmiany na plus.

- 110 kilogramów paliwa na wyścig zamiast 105.
- Rozdzielenie wagi bolidu od kierowcy
- Obowiązkowe rękawiczki telemetryczne

Pierwsza zmiana ma pozwolić zawodnikom na jazdę przez cały wyścig bez oszczędzania paliwa. W tym sezonie powiększono już limit o 5 kilogramów, za rok ta liczba ma skoczyć o kolejne 5. Prawda jest jednak taka, że jeśli zespoły obliczą, że lepiej opłaca się wystartować z 90 kilogramami na pokładzie i mieć lżejszy bolid od startu do mety to wtedy nici z podwyżki. FIA musiałaby wprowadzić minimalną ilość paliwa na pokład, ale wtedy F1 pokazałaby, ze nie jest ekonomiczna ;-)

Druga zmiana to wprowadzenie minimalnej wagi 80kg dla kierowcy wraz z fotelem. Jeśli zawodnik będzie ważył mniej to do jego siedzenia zostanie przymocowany balast. Wcześniej lżejsi kierowcy mogli balast umieszczać tak, żeby poprawić właściwości jezdne bolidu. Teraz będzie to ukrócone.

Rękawiczki telemetryczne pozwolą FIA monitorować parametry życiowe kierowców na żywo w trakcie wszystkich sesji. Ta zmiana jest wprowadzona ze względów na bezpieczeństwo. Możliwe, że też w trakcie sesji zobaczymy na ekranie dane np o tym jak wzrasta puls naszego ulubionego kierowcy w momencie wyprzedzania, czy startu.

Dodatkowo planowane są, ale jeszcze nie zaakceptowane zmiany w aerodynamice. Mające mieć wpływ na łatwiejsze wyprzedzanie. Uproszczenie bocznych powierzchni tylnych  i przednich skrzydeł oraz owiewek przed chłodnicami powinno ostatecznie zostać zaakceptowane. ,

FIA potwierdza również, że obecna jednostka, pozbawiona systemu odzyskiwania energii "cieplnej" MGU-H , może pozostać w użyciu po sezonie 2020. Co to oznacza dla silników? Otóż moc nie będzie mniejsza, tylko trudniej będzie naładować baterie, szczególnie na krótszych torach tak by ją potem wykorzystać przez regulaminowe 33 sekundy. Stworzenie takiego silnika będzie za to dużo "tańsze" co pozwoli może sprowadzić do Formuły 1 nowych producentów.