Brabham wykupi Force India?

Pojawiły się plotki o powrocie zespołu Brabham do Formuły 1. Zespół ten miałby promować jeszcze nieokreślony super samochód w modelu marketingowym, z jakiego korzysta zespół McLaren. Projekt ten zakłada zakup zespołu Force India, którego właściciele mają obecnie problemy z prawem w Indiach.

Vijay Mallya ostatnio został zatrzymany w Wielkiej Brytanii, został jednak wypuszczony po wpłaceniu kaucji. Jego przesłuchanie ekstradycyjne odbędzie się 18 maja. Jego partner biznesowy Subrata Roy ma jeszcze większe problemy. Dwa ostatnie lata spędził we więzieniu.

Żaden z właścicieli nie ma realnych szans na dalsze prowadzenie zespołu. Chcieliby sprzedać Force India za od 200 do 270 milionów funtów. Pierwsze raporty wskazują jednak na to, że dostaną, co najwyżej 150 milionów. Oczywiście cena może być wyższa, jeśli ktoś naprawdę będzie chciał zapewnić sobie zakup.

Jeśli Liberty Media zdoła przekonać zespoły do pójścia we franczyzę to wartość poszczególnych zespołów powinna szybko wzrosnąć. Każdy będzie mógł od innego zespołu kupić części i stworzyć swój zespół i w ten sposób znacznie obniżą się koszty.

Wygląda na to, że powrót Brabhama jest możliwy, ponieważ znaleźli się inwestorzy z USA, którzy planują zmienić nazwę zespołu i promować producenta super samochodów.

David Brabham, syn trzykrotnego mistrza świata F1, Jacka Brabhama w ostatnich latach starał się zapewnić sobie prawa do marki Brabham. Jego ojciec jest jedynym kierowcą, który wygrał mistrzostwo świata w bolidzie swojej konstrukcji. Zespół Brabham w Formule 1 startował od 1962 roku, brał udział w 400 Grand Prix, wygrał 35 z nich i cztery mistrzostwa. Bernie Ecclestone kupił zespół w 1972.

Force India to czwarty zespół zeszłorocznych mistrzostw świata. Rok temu mieli budżet na poziomie 105 milionów funtów. Połowa to pieniądze z nagród za poprzedni sezon, 40 procent to sponsorzy, a właściciele dokładali resztę. Jeśli uda się obniżyć koszty startów to nowi właściciele będą mieć zyski z zespołu.