Statystyki i ciekawostki po GP Chin 2017

Lewis Hamilton wygrał pięćdziesiąte czwarte Grand Prix w karierze w miniony weekend. Był to jego trzeci wielki szlem, a przez to rozumiemy, że prowadził od startu do mety z pole position, wygrał wyścig i w międzyczasie uzyskał najlepszy czas okrążenia. Co ciekawe tego ostatniego dokonał na 44 okrążeniu, czyli takim samym jak jego numer na bolidzie (Andrzej Borowczyk byłby dumny). Ostatnio zwycięzca wyścigu uzyskał najlepszy czas okrążenia w Grand Prix Austrii rok temu.

Lewis Hamilton 3

Tylko siedmiu zawodników w Formule 1 uzyskało więcej wielkich szlemów. O jeden więcej od Hamiltona ma Sebastian Vettel. Jeden jak i drugi kierowcą są w stanie poprawić w tym roku swoje statystyki.

Hamilton w 11 sezonie z rzędu wygrał wyścig. Jest to jedna z lepszych statystyk, które oddają to jakim jest on dobrym kierowcą. Przecież nie miał co roku idealnego bolidu, jak np w sezonie 2009, czy 2013 a i tak zdołał wtedy wygrać chociaż jeden wyścig.

Lewis w sobotę zdobył 63 pole position. Tylko trzy brakują mu do pobicia wyniku Ayrtona Senny. Chociaż jak sam zainteresowany przyznał, Brazylijczyk dokonał tego przy mniejszej ilości startów. To było szóste pole position Hamiltona z rzędu, raz w karierze udało mu się zdobyć siedem z rzędu, brakuje mu dwóch do rekordu Senny.

Hamilton jest też najbardziej utytułowanym zawodnikiem w Chinach. Sześć pole position, pięć wygranych. Chociaż trzeba pamiętać, że na tym torze praktycznie przegrał swój pierwszy tytuł w 2007 roku.

Kto prowadzi w mistrzostwach? Oficjalnie mamy remis. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce po GP Hiszpanii 2012, gdzie Vettel i Alonso mieli 61 punktów. Wtedy Niemiec zdobył tytuł. Jaka jest procedura, gdyby tak zakończyły się mistrzostwa?

1. Wygrywa zawodnik z większą ilością pierwszych pozycji;
2. Jeśli zawodnicy wygrali po tyle samo wyścigów, to brane pod uwagę są kolejne pozycje, czyli ilość drugich miejsc, jeśli jest taka sama to trzecich i tak dalej;
3. Jeśli ta procedura nie wyłoni mistrza to wtedy FIA decyduje na podstawie kryteriów, które poda. Na szczęście nigdy do takiej sytuacji nie doszło.

To był 150 wyścig Mercedesa w Formule 1, ich 75 pole position i 65 wygrana w wyścigu. Powstrzymali drugą wygraną Ferrari z rzędu, co ostatnio miało miejsce w sezonie 2010.

Po raz drugi z rzędu w Q1 odpadli kierowcy z 5 różnych zespołów. Co ciekawe jeden z nich zakończył wyścig na podium. Sześć lat temu tego samego w Chinach dokonał Mark Webber.

Nico Hulkenberg dał Renault po raz pierwszy awans do Q3 od momentu przejęcia Lotusa na koniec sezonu 2015.