Dlaczego nie warto kupować tanich opon?W tym roku pewna firma w Dubaju wyprodukowała opony z diamentami i złotem, których cena za komplet sięga 600 000 dolarów. Opony wylądowały w Księdze Rekordów Guinnessa, jako najdroższe ogumienie na świecie. Z pewnością znalazły swojego nabywcę wśród obrzydliwie bogatych szejków, ale dla nas, zwykłych zjadaczy chleba, to tylko fanaberia.

Choć wspomniane opony są niebywale drogie, nie oznacza to, że przeciętny kierowca powinien na oponach oszczędzać. Oczywiście wielu z nas nie dysponuje dużym budżetem na opony, ale mając na uwadze, że ogumienie jest jedynym elementem samochodu, który ma kontakt z podłożem, oszczędzanie na jakości opon może być opłakane w skutkach. 

Wielu kierowców w poszukiwaniu oszczędności przy zakupie opon decyduje się na opony produkcji chińskiej. Dzięki sporym nakładom na marketing dużą popularność zyskały opony takich firm jak Geostar, Sunny oraz Pegasus. Wraz ze wzrostem zainteresowania konsumentów coraz więcej firm zajmujących się testami zaczęło badać jakość chińskich opon. Szybko okazało się, że chińskie opony spisują się w testach słabo, a ogumienie od firmy Pegasus zostało przez wielu specjalistów uznane za niebezpieczne.

W jednym z takich testów opony firmy Michelin mogą poszczycić się trzykrotnie dłuższą żywotnością niż ich chiński odpowiednik. Oznacza to tylko jedno. Potencjalna oszczędność przy zakupie sprawia, że ostatecznie przepłacimy, bowiem zamiast kupić jeden droższy zestaw znanego producenta, wydamy więcej pieniędzy kupując trzy zestawy chińskich podróbek. Warto także zaznaczyć, że opony od znanych producentów wcale nie muszą zrujnować naszego domowego budżetu. Wystarczy poszukać w internetowych sklepach, takich jak https://oponytanio.pl/, aby znaleźć wysokiej jakości ogumienie w przystępnej cenie.


Żywotność to nie jedyny minus tanich opon. Okazuje się bowiem, że generują one o wiele większy hałas od droższych odpowiedników, a dodatkowo często nierówno się zużywają. Markowe opony mają z reguły wyższe ceny dlatego, że firmy poświęciły na ich opracowanie wiele godzin, następnie sporo czasu pochłonęły ich testy. Nie bez znaczenia jest także fakt, że wykonane są wyższej jakości, a co za tym idzie, droższych materiałów.


Na szczęście dla wszystkich kierowców, którzy w dalszym ciągu nie są przekonani do zakupu opon sprawdzonych marek na rynku, istnieje wiele firm, które niewiele ustępują liderom. Zaliczyć do nich można takich producentów jak Hankook, Kumho, Falken czy Sumitomo.