Statystyki i ciekawostki GP Austrii 2016

Lewis Hamilton wygrywając w Austrii zwyciężył w 250 Grand Prix dla Wielkiej Brytanii. Co ciekawe kilka państw, które znajdują się wysoko w tabeli wszechczasów już od kilku dobrych lat nie odnosiły w Formule 1 żadnych sukcesów. Na przykład Rubens Barrichello wygrał dla Brazylii ostatnio w 2009 na Monzie, a Olivier Panis dla Francji 20 lat temu w Monaco

Kraj Wygranych
Wielka Brytania  250
Niemcy  164
Brazylia 101
Francja  79
Finlandia 46
Włochy 43
Austria  41
Argentyna 38
Australia 38
USA 33
Hiszpania 32
Kanada  17
Nowa Zelandia 12

Hamilton zwyciężył po raz pierwszy na Red Bull Ringu, oznacza to, że w kalendarzu są tylko trzy tory na których nie odnosił zwycięstw. W tym Baku i Autodromo Hermanos Rodriguez w Meksyku, gdzie mieliśmy tylko po jednym wyścigu do tej pory. Tylko na Interlagos Lewis jeździ i rok w rok nie może wygrać.

Po 9 wyścigach poprzedniego sezonu kierowcy Mercedesa 18 razy stawali na podium, czyli zawsze. W tym roku udało im się to 11 razy, czyli ich dominacja jest w tym roku dużo słabsza.

To była 46 wygrana Hamiltona, ma ich na swoim koncie 5 mniej od Alaina Prosta. Znajduje się na trzecim miejscu w tabeli wszechczasów. Piąte pole position w sezonie oznacza, że w trakcie kariery zdobył ich 54. Najszybsze okrążenie zdobył po raz 30 i to był jego 10 hat trick w karierze. W Q2 ustanowił nowy rekord toru 1’06.228. W przyszłym roku dzięki szerszym oponom i bolidom ten czas powinien być w łatwy sposób poprawiony.

Rosberg zakończył serię 14 startów z pierwszego rzędu. Tylko pięciu innych kierowców miało w karierze dłuższe serie. Nico Hulkenberg po raz drugi startował w karierze z pierwszego rzędu, poprzednio w 2010 roku po zdobyciu pole position w Brazylii.

Wehrlein zdobył swój pierwszy punkt w karierze. Dał też Manorowi drugi finisz w punktach.

Po raz 9 z rzędu Williams wygrał nagrodę za najszybszy pit stop.