Zapowiedź GP Bahrajnu 2016

Przed nami drugi weekend z Formułą 1 w tym roku. Bahrajn po raz pierwszy gościł ten cyrk w 2004 roku, wtedy był to pierwszy wyścig organizowany na bliskim wschodzie. Już w niedzielę, kierowcy będą się tam ścigać po raz jedenasty. Ponownie kierowcy będą ścigać się przy sztucznym świetle.

Przez ostatnie lata mieliśmy wiele kontrowersji związanych z tym wyścigiem. W 2011 roku mieliśmy tu Arabską Wiosnę, a Grand Prix miało się odbyć przed wyścigiem w Australii, ostatecznie do tego nie doszło z powodu ostrych zamieszek i zbyt wysokiego ryzyka.

W 2012 i 2013 roku mieliśmy do czynienia z protestami przed wyścigiem. Kilka osób z zespołu Force India w sezonie 2012 wyjechało wcześniej z powodu obaw o swoje bezpieczeństwo. Zespół nie brał nawet udziału z tego powodu w drugim treningu. Więcej o problemach w trakcie tego wyścigu przeczytacie tutaj

Pierwszy zakręt na tym torze nosi imię, Michaela Schumachera, o którym cały czas trudno mi zapomnieć. Układ toru to głównie kombinacja długich prostych z mocnymi dohamowaniami, ale znajdują się tu też ciekawe zakręty jak przykładowo dziewiątka, gdzie kierowcy bardzo często blokują koła na ślepym dojeździe do dohamowania.

Długie proste sprawiają, że zespoły z mocniejszymi silnikami Mercedesa i Ferrari powinny mieć zdecydowaną przewagę nad resztą stawki. Mam nadzieję, że Vettel i Raikkonen powalczą tym razem o wygraną.

Dwa lata temu mieliśmy tutaj jeden z najlepszych wyścigów ostatnich lat. Walka Hamilona i Rosberga była niesamowita, przypominała pojedynek w gokartach a nie bolidach Formuły 1. Możecie ją sobie przypomnieć tutaj. Niestety rok temu nie mieliśmy tutaj już tyle emocji.

Na szczęście zgodnie z nowymi przepisami dobór trzech mieszanek pozwoli na wykorzystanie różnych strategii w walce o zwycięstwo, a to może zagwarantować nam równie ciekawy wyścig jak w Australii dwa tygodnie temu.

Album z zdjęciami z przygotowań do GP Bahrajnu znajdziecie tutaj

Na sam koniec dodam, że Fernando Alonso nie będzie brał udziału w tym wyścigu, a z tego co wiadomo na ten moment kwalifikacje odbędą się dokładnie w takim samym formacie jak w Australii...

GP Bahrajnu - program telewizyjny

1. sesja treningowa – na żywo, piątek, 13:00
2. sesja treningowa – na żywo, piątek, 17:00 (powtórka w sobotę o 12:30)
3. sesja treningowa – na żywo, sobota, 14:00
Kwalifikacje – na żywo, sobota, 17:00 (powtórka o 19:30)
Studio przed wyścigiem – na żywo, niedziela, 16:30
Wyścig – na żywo, niedziela, 17:00 (powtórka w poniedziałek i środę o godz. 14:00)