Statystyki przed GP Australii 2016

Zdjęcie powyżej przedstawia Kimiego Raikkonena i Lewisa Hamiltona z GP Australii 2007. Kimi Raikkonen w swoim debiucie dla Ferrari zwyciężył, a Lewis Hamilton w swoim pierwszym Grand Prix Formuły 1 zajął 3 pozycję.

Grand Prix Australii znajduje się w kalendarzu Formuły 1 od 1985 roku. Przez pierwszych 10 lat wyścig odbywał się na ulicznym torze w Adelajdzie. Był to tor bardzo popularny wśród fanów i kierowców. Niesamowita atmosfera na trybunach i pamiętne sceny, które decydowały o tytułach mistrzowskich, takie jak kolizja Schumachera z Hillem w 1994 roku, czy wybuch opony w bolidzie Mansella z roku 1986.

Od 1996 roku wyścig odbywa się w Melbourne. Przez ostatnich 20 lat zebrało się wiele wspomnień związanych z torem w Albert Park. Między innymi wypadki Martina Brundle, czy ten spektakularny Ralfa Schumachera z 2002 roku.

Nigdy tutaj nie wygrał kierowca z Australii. Mark Webber był piąty w Minardi w sezonie 2002, 10 lat później w Red Bullu był czwarty. W obecnym sezonie największe szanse na poprawę tego wyniku Daniel Ricciardo, o ile silnik Renault faktycznie jest mocniejszy niż zeszłoroczna jednostka. Kierowca Red Bulla już raz stał tu na podium, ale został 2 lata temu zdyskwalifikowany.

Rok temu po raz pierwszy w Ferrari na podium stanął Sebastian Vettel, który marzy o powrocie do walki o tytuł mistrzowski. W tym roku wszystkie oczy będą zwrócone na dwóch Niemców, którzy będą chcieli powstrzymać Hamiltona przed zdobyciem 4 tytułu mistrzowskiego.

Statystyki i ciekawostki:
Co ciekawe aż 6 różnych kierowców wygrywało pierwszy wyścig w poprzednich sezonach.

31 Grand Prix odbyło się w Australii.

W 1991 roku odbył się tutaj najkrótszy wyścig w historii - 14 okrążeń (przerwany z powodu deszczu). Ayrton Senna zwyciężył i otrzymał za tą wygraną tylko połowę punktów.

1:24.125 - ten czas, to rekord okrążenia w Albert Park ustanowiony przez Michaela Schumachera w Ferrari w 2004 roku, w zeszłym sezonie najlepszy rezultat to 1:30.945

3 debiutantów pojawi się w niedzielę na starcie wyścigu Jolyon Palmer, Pascal Wehrlein i Rio Haryanto

329km/h wykręcił rok temu na końcu prostej startowej Valtteri Bottas

16 razy do tej pory startował tu Jenson Button, to będzie jego 17 wyścig w Australii

1.360 tyle dzieliło rok temu zwycięzcę od drugiego na mecie, w 1995 roku Damon Hill dublował wszystkich minimum 2 razy

4 razy Michael Schumacher wygrywał w Australii, Jenson Buton - 3, Kimi Raikkonen i Lewis Hamilton - 2, a Fernando Alonso, Sebastian Vettel i Nico Rosberg wygrywali tu tylko raz

150 okrążeń prowadził tu wyścig Jenson Button, to o 32 więcej niż Lewis Hamilton. Michael Schumacher ma na swoim koncie 235 kółek, a Ayrton Senna 171

11 razy wygrywał tu McLaren, 26 razy stawali na podium, trudno będzie im powtórzyć ten sukces

36 lat ma Kimi Raikkonen, najstarszy zawodnik w stawce

45% wyścigów kończy się zwycięstwem zawodnika z pole position w Melbourne.

60% zawodników którzy wygrali w Melbourne na koniec sezonu świętowało tytuł mistrzowski