Pirelli ogłosiło wybór opon na GP Australii

Pirelli podało jakie komplety opon wybrali poszczególni kierowcy 14 tygodni przed pierwszym Grand Prix. Dokonali go więc jeszcze przed zimowymi testami. GP Australii już za mniej niż dwa tygodnie.

Obyło się bez większych niespodzianek. Najwięcej wybrano opon miękkich i super miękkich. Opony medium wybrano tylko asekuracyjnie lub też tak jak w przypadku Hamiltona, czy Bottasa po 1 komplecie po prostu ze względu na przepisy.

Czy to oznacza, że pomimo wprowadzenia 3 mieszanek większość zespołów i kierowców zawsze będzie wybierało takie same komplety?


Zasady:

Każdy kierowca na weekend otrzymuje 13 kompletów opon na suchą nawierzchnie, podzielone one są na trzy mieszanki, które wcześniej wybierze Pirelli (na niektórych torach potrzebne są twardsze, a na innych bardziej miękkie mieszanki).

Z 13 kompletów to kierowca decyduje o tym jakie dobierze mieszanki z dostępnych trzech do wyboru na 8 tygodni przed wyścigiem w Europie i 14 tygodni przed wyścigiem na innym kontynencie. Jeśli tego nie dokona to automatycznie otrzyma 3 komplety opon najtwardszych z dostępnych, 4 komplety z mieszanki pośredniej i 3 z mieszanki najbardziej miękkiej. Do tego na Q3 otrzyma dodatkowo komplet najbardziej miękkiej mieszanki. Pozostałe 2 komplety są zarezerwowane na wyścig i je wybiera Pirelli.

Zawodnicy w trakcie weekendu muszą zwracać poszczególne komplety:
- 1 komplet po 40 minutach pierwszego treningu
- 1 komplet na koniec pierwszego treningu
- 2 komplety na koniec drugiego treningu
- 2 komplety na koniec trzeciego treningu

Na kwalifikacje i wyścig zostaje im 7 kompletów z czego
- 2 komplety są zarezerwowane na wyścig
- 1 komplet zarezerwowany na trzecią część kwalifikacji

Trzeba pamiętać, że w trakcie wyścigu o ile będzie sucho, musza korzystać z 2 dwóch różnych mieszanek.