Top Ad unit 728 × 90

 

Mercedes może skorzystać z zeszłorocznych silników

Mercedes najprawdopodobniej rozpocznie sezon 2015 z zeszłorocznym silnikiem. L'Equipe cytując Toto Wolffa twierdzi, że w pierwszych czterech wyścigach Lewis Hamilton i Nico Rosberg wykorzystają starsze jednostki ku swojej przewadze.

Jeśli faktycznie taka sytuacja miałaby miejsce, to pierwszy z czterech silników jakie mają zawodnicy do dyspozycji w sezonie to będzie ten sam z którym wygrali mistrzostwo rok temu. W teorii taka sytuacja powinna zmniejszyć ich przewagę w porównaniu do Ferrari i Renault. Ci ostatni mogą do Australii przecież zabrać mocniejsze jednostki napędowe.

Jaki jest plan Mercedesa?

Nowe silniki mogą być zawodne. Ten zeszłoroczny jest już sprawdzony i to ma być ich główna przewaga. Dodatkowo aż do 8 maja zyskają czas na rozwój nowej jednostki. Już teraz plotki mówią, że niemiecki dostawca zyskał 50 koni mechanicznych więcej w porównaniu do sezonu 2014.

W sezonie 2002 z swoim bolidem F2001 Ferrari wykonało podobny manewr. Bolid z poprzedniego sezonu był na tyle dobry, że nie było sensu korzystać z F2002. Dlatego w pierwszych dwóch wyścigach Schumacher i Barrichello korzystali z starszej konstrukcji. Rok później sytuacja się powtórzyła.

Oczywiście w przypadku Mercedesa wykorzystana zostanie tylko sama jednostka napędowa, a nie bolid, ten będzie już przygotowany zgodnie z przepisami na sezon 2015.

Trudno powiedzieć jak sytuacja będzie wyglądać w innych zespołach korzystających z silników Mercedesa. Toto Wolff o tym nie mówił, a pytanie brzmi, czy chcą testować na innych, czy przypadkiem sami korzystając z takiej opcji nie strzeliliby sobie w kolano.

Co jak plan nie wypali?

Oczywiście może okazać się, że nowy silnik Hondy jest dużo mocniejszy od zeszłorocznego Mercedesa. Ferrari i Renault też mogą poprawić się na tyle, że będą walczyć o zwycięstwa.

Hamilton i Rosberg mogą być wtedy przez kilka wyścigów na straconej pozycji. Teoretycznie mogą wtedy szybciej wymienić silnik, ale żeby nie otrzymać kary za skorzystanie z piątej jednostki będą musieli jeszcze w trakcie sezonu z tego starszego silnika korzystać.

Dodatkowo późniejsze wdrożenie nowego silnika może sprawić, że dopiero wtedy ich dopadną problemy techniczne.

Na decyzje jeszcze zostało dużo czasu, a te pewnie dopiero zapadną po zimowych testach.
[post_ad]
Wszelkie prawa zastrzeżone F1 Fan Klub © 2010 - 2016 Zdjęcia © Ferrari spa/Ercole Colombo, Renault, Williams, McLaren, Getty Images/Red Bull, Force India/Sutton, Sauber F1 Team, Lotus, Pirelli
This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula One group of companies. F1, and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.