Sezon 2014 w liczbach

Jesteśmy nadal w trakcie letniej przerwy, więc czas przyjrzeć się dotychczasowym wyścigom od strony statystyk. Za nami 11 rund mistrzostw świata. Nico Rosberg jest na prowadzeniu, ale walka o tytuł mistrza świata dopiero się rozkręca.

Od zwycięstwa Fernando Alonso w Grand Prix Hiszpanii 2013, tylko czterech kierowców (Lewis Hamilton, Nico Rosberg, Daniel Ricciardo i Sebastian Vettel) z dwóch zespołów (Mercedes i Red Bull) wygrywało wyścigi w ostatnich 15 miesiącach. 25 Grand Prix bez zwycięstwa to najsłabsza seria Ferrari od poprzedniej serii w latach 1990-1994.

Z 55 sesji jakie mieliśmy w tym sezonie (3 treningi / kwalifikacje i wyścigi) kierowca Mercedesa był najszybszy 45 razy. W tym Hamilton ukończył na 1 miejscu 27 sesji, a Rosberg 18 . 29 razy obaj zawodnicy tego zespołu okupowali pierwsze pozycje razem.

Tylko Alonso ukończył każdy wyścig i zawsze punktował w tym sezonie. Kimi Raikkonen jest jedynym zawodnikiem, który nie pokonał swojego kolegi z zespołu w trakcie wyścigu.

Kwalifikacje

Nico Rosberg zdobył pole position najwięcej razy w tym sezonie. Teoretycznie mówi się, że to Lewis Hamilton jest szybszym kierowcą na dystansie jednego okrążenia, ale błędy i problemy techniczne sprawiają, że statystyki mówią co innego.