Zapowiedź Grand Prix Austrii F1 2014


Przed nami ósma runda tegorocznych mistrzostw świata Formuły 1. Wracamy do kraju, który ten cyrk ostatni raz odwiedził 11 lat temu. Poprzednio Grand Prix odbywały się tam w latach 1997-2003. Tor był wcześniej znany jako A1 Ring, obecnie jest to Red Bull Ring. Co się zmieniło w tym czasie? Sam układ toru jest taki sam, rozbudowie uległy trybuny i cała infrastruktura.

Red Bull Ring to jeden z najkrótszych torów w sezonie. Ma tylko 4.326km i dziewięć zakrętów. Jest to jeden z szybszych obiektów, średnie prędkości w 2003 roku wynosiły 213km/h, czasy okrążeń w okolicy 1 minuty 10 sekund to była norma.

Oczywiście pomimo powrotu po latach, zespoły do wyścigu w Austrii przygotowują się jak do nowej rundy w mistrzostwach. Historyczne dane na nic się tutaj zdadzą. Wszyscy będą się tutaj opierać na danych z symulatorów. Przez to piątkowe wyniki mogą mieć mniejsze znaczenie. Jedne zespoły od razu mogą trafić w dobre ustawienia, inne będą się poprawiać w trakcie weekendu.

W trakcie poprzedniego wyścigu Daniel Ricciardo odniósł niespodziewane zwycięstwo. Mercedes miał problemy techniczne, które podobno zostały już rozwiązane. Red Bull na pewno będzie chciał konetynuować dobre tempo, ale to chyba będzie jeszcze za mało by regularnie rywalizować na tym samym poziomie co Hamilton i Rosberg.

Grand Prix w Kanadzie pozwoliło powiększyć przewagę tego ostatniego do 22 punktów w klasyfikacji mistrzowskiej. Lewis na pewno będzie chciał odrobić straty. Mam nadzieję, że czeka nas ciekawy wyścig. Ciesze się też, że ten tor wrócił do kalendarza, ponieważ Grand Prix już od 1 zakrętu były tu często interesujące.

Tylko sześciu kierowców ścigało się na Red Bull Ringu w tym czterech w Formule 1. Jenson Button był tu 4 razy, Kimi Räikkönen trzy, Fernando Alonso dwa, a Felipe Massa tylko raz. Z pozostałych kierowców tylko Kevin Magnussen i Daniil Kvyat ścigali się tu w innych seriach.

Gdzie oglądać Grand Prix Austrii F1?

Transmisje standardowo odbywać się będą w Polsacie Sport. Dziś pierwszy i drugi trening o 10:00 i 14:00. Jutro trzeci trening o 11:00, a kwalifikacje trzy godziny później o 14:00. Wyścig rozpocznie się w niedzielę o tej samej godzinie.

Więcej o tym gdzie i jak można oglądać F1 - znajdziecie tutaj

Linki do streamu online w trakcie każdej sesji znajdziecie tutaj