Recenzja gry SBK 2011 Superbike World Championship

Kolejna recenzja gry komputerowej na naszej stronie. Tym razem nie chodzi o nic czterokołowego. Gra SBK Superbike World Championship 2011. Jak wiemy do niedawna wielu uważało za ciekawsze wyścigi motocykli ponieważ tam było więcej kraks i wyprzedzania niż w kilku Grand Prix F1 łącznie pomimo tego, że teraz wszystko uległo zmianom zapraszam do recenzji.

SBK 2011 jest stworzona na nowo od podstaw, dzięki czemu zapewnia zupełnie nową jakość. W grze znajdą się wszystkie klasy motocykli oraz trasy obowiązujące w sezonie 2011 Mistrzostw Świata Superbike.

Podobnie jak w większości gier wyścigowych ostatnich czasów tutaj również główny tryb to kariera. Rozpoczynamy więc od stworzenia własnego kierowcy i godzimy się zaakceptować kontrakt któregoś z słabszych zespołów niższej klasy który stawia nam warunki do spełnienia.

Oczywiście motocykl który otrzymujemy nie należy do najlepszych. Musimy przejść wiele wyścigów podczas których będziemy rozwijać naszą maszynę. Pomoże nam w tym nasz inżynier. Jest to bardzo miła ciekawostka. W trakcie każdej sesji odpowiadamy na kilka pytań zadanych przez niego i dzięki temu możemy lepiej zrozumieć ustawienia które pomogą nam osiągnąć najlepszy czas, a szczerze mówiąc jest ich sporo. Do tego dochodzi bardzo rozbudowana telemetria, bardziej zaawansowani gracze na pewno będą z niej korzystać przy ustawianiu swojej maszyny a na pewno osiągną lepsze rezultaty.

Oczywiście osiągając coraz to lepsze wyniki otrzymujemy szansę na awans, rośnie nasza reputacja i dzięki temu lepsze zespoły z wyższych klas zaczynają nam proponować kolejne kontrakty.

Nawet słaby motocykl na początku jest jednak jeszcze przez nas rozwijany. W czasie przygotowań zespół może nam zlecić na przykład testy hamulców czy innych części. Polegają one głównie na spełnieniu określonego zadania. Na przykład trzeba przejechać okrążenie w zadanym czasie i tylko przez 20s mieć wciśnięty hamulec. 

Wielu z was zapewne ciekawi jak prezentuje się grafika w tej grze. Czy jest lepsza od poprzedniej edycji? Otóż jak widać na zdjęciu powyżej różnica jest znaczna. Graficy bardzo się postarali i jeszcze wierniej odwzorowali tory. Wystarczy zobaczyć nie które ujęcia i fani od razu wiedzą na jakim torze się znajdują.

Developerzy chcieli się nawet pochwalić tym jak dobrze ta gra wygląda i zaimplementowali tzw "photo mode" w którym możemy za pauzować grę i postrzelać fotki. Można się nimi wtedy pochwalić na np. Facebooku. Może co do grafiki nie jest to gra dopieszczona w każdym calu jak chociażby Gran Turismo 5 to i tak warto na nią rzucić okiem.

Oczywiście co do najważniejszego czyli motocykli to mamy do wyboru ponad 20 modeli, w tym Ninja ZX-10R. W kierowaniu nimi pomaga nam nowy na moje bardziej realistyczny model jazdy. Minusem jest tylko to, że strasznie ciężko mi było się przestawić z czterokołowców. Tutaj tak szybko jak w F1 się nie hamuje ;-)

Skręcają one całkiem żwawo i gdy w zakręcie lub też po jego wyjściu dodamy za dużo gazu mają tendencję do zarzucenia i trzeba wtedy kontrować. Motocykle ulegają zniszczeniom i od razu czuć, że po kolizji coś jest z nim nie tak. Mechanicy wtedy muszą nam naprawić naszą maszynę, a my tracimy cenny czas podczas każdej z sesji.

Dla mniej zaawansowanych graczy są oczywiście mniej realistyczne ustawienia trudności. Zamieniają one jednak tego kandydata do miana symulacji w arcadową zabawę. Poza wspomnianym trybem kariery czeka nas oczywiście jeszcze pojedynczy wyścig i tryb online który również jest fajną zabawą.

W końcu ile razy można zdobyć tytuł mistrzowski walcząc tylko z komputerem? Nie ma to jak połączyć się i w internecie pokonywać kolejnych zawodników. Oczywiście można porównywać swoje osiągnięcia z innymi i prowadzonych jest wiele rankingów które ułatwią nam stwierdzenie tego jak naprawdę jesteśmy dobrymi kierowcami.
 
Podsumowując jest to jedna z lepszych gier motocyklowych ostatnich lat. Fani Superbików na pewno nie będą zawiedzeni. Pomimo tego, że to jest kolejna gra w serii zawiera wiele nowych elementów jak i kilka corocznych poprawek.

Plusy
+grafika
+model jazdy
+gra jako kierowca legenda
Minusy
- brak zmian w trybie kariery w porównaniu do zeszłego roku
- mało asyst dla początkujących graczy

Ocena 8/10

Może gdybym był fanem motocykli była by wyższa ;-)
Od wydawcy:
Przygotuj się na zawrotne prędkości, pełne wyzwań tory i emocje, jakie zapewnia tylko starcie z najlepszymi. SBK® 2011 to przełomowy produkt wyznaczający nowe standardy w gatunku gier motocyklowych. Wyprodukowana na podstawie oficjalnej licencji Mistrzostw Świata Superbike gra trafia na konsole PlayStation3 i Xbox360 oraz komputery PC debiutuje w Polsce w ofercie Galapagos Interactive. Premiera na konsole PS3 i Xbox360 – 6 maja 2011, a na PC w polskiej wersji językowej z napisami – 13 maja 2011.

SBK® 2011 to gra stworzona przez włoskie studio Milestone Studios – twórcę uznanego WRC: FIA World Rally Championship (również w ofercie Galapagos Interactive). To już 9 gra na licencji SBK wyprodukowana przez Włochów, których przygoda z Superbike rozpoczęła się jeszcze w 1999 roku od gry Superbike World Championship.


Prześlij komentarz

0 Komentarze