Kacper Sztuka opuszcza juniorski program Red Bulla: Co dalej?


Kacper Sztuka, obiecujący polski kierowca wyścigowy, ogłosił zakończenie współpracy z juniorskim programem Red Bulla. Ta decyzja wywołała wiele pytań dotyczących przyszłości młodego zawodnika, który obecnie rywalizuje w Formule 3. Poniżej przedstawiamy szczegóły tej sytuacji oraz jej potencjalne konsekwencje.

Krótki czas w programie Red Bulla

Kacper Sztuka dołączył do programu Red Bulla w listopadzie 2023 roku, co było dużym krokiem w jego karierze. W ramach tej współpracy Polak trafił do zespołu MP Motorsport w Formule 3, co miało znacząco przyspieszyć jego rozwój. Niestety, współpraca trwała zaledwie kilka miesięcy. 

Debiutancki sezon Kacpra w Formule 3 nie rozpoczął się najlepiej. Wyniki były poniżej oczekiwań, a Polak zdołał zdobyć punkty tylko raz w ciągu ośmiu wyścigów. Chociaż jego forma zaczęła się poprawiać, to nie wystarczyło, aby przekonać Helmuta Marko, znanego z braku cierpliwości wobec zawodników, którzy nie spełniają jego wysokich standardów.

W swoim oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych Kacper podkreślił, że decyzja o zakończeniu współpracy była inicjatywą Red Bulla. Mimo to, kierowca planuje dokończyć sezon w Formule 3 i kontynuować rozwój z zespołem MP Motorsport.

"Chciałem podzielić się z Wami informacją na temat mojego rozwoju i dalszych występów w Formule 3 w obecnym sezonie. W ostatnich tygodniach umowa z juniorskim programem Red Bulla została rozwiązana z inicjatywy partnera."

Przyszłość Kacpra Sztuki

Decyzja Red Bulla stawia przyszłość Kacpra pod znakiem zapytania. Choć dokończy on sezon 2024 w Formule 3, jego dalsza kariera zależy od wyników w nadchodzących wyścigach. Sponsorzy, zwłaszcza Orlen, odgrywają kluczową rolę w finansowaniu jego startów, a utrata wsparcia Red Bulla może skomplikować plany na przyszłość.

Wielu ekspertów uważa, że decyzja Helmuta Marko była przedwczesna. Choć Sztuka nie spełnił oczekiwań na początku sezonu, jego forma wykazywała oznaki poprawy. Najbliższe tygodnie będą kluczowe dla młodego Polaka, który musi pokazać, że zasługuje na miejsce w wyścigowym świecie.

Kacper Sztuka stoi przed trudnym zadaniem udowodnienia swojej wartości po zakończeniu współpracy z Red Bullem. Jego determinacja i wsparcie sponsorów mogą okazać się kluczowe w walce o dalszą karierę. Polak musi teraz skupić się na osiąganiu jak najlepszych wyników, aby przyciągnąć uwagę innych zespołów i programów juniorskich.