Red Bull Speed Ways w Polsce! Bolid F1 na stadionie w Wrocławiu

Red Bull poster

Po raz pierwszy od dawna w Polsce odbędzie się wydarzenie związane z Formułą 1. Już 30 maja 2024 roku Red Bull Speed Ways na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Będzie to pierwszy w historii pojedynek bolidu Oracle Red Bull Racing z motocyklem na torze żużlowym.

W wydarzeniu wezmą udział Maciej Janowski, David Coulthard, Adam Małysz i Kuba Przygoński.

Oprócz głównego wydarzenia, na kibiców czekać będą dodatkowe atrakcje na błoniach Stadionu Olimpijskiego, w tym spotkania ze sportowcami, zwiedzanie paddocku, i więcej.

PRESHOW rozpocznie się o godzinie 12:00 i jest bezpłatny, a główne wydarzenie na stadionie odbędzie się między 17:00-19:00 i na nie trzeba już zakupić bilety od 49zł do 149zł.

Dzięki odważnemu pomysłowi Macieja Janowskiego, po raz pierwszy w historii dojdzie do połączenia królowej sportów motorowych Formuły 1 oraz niezwykle popularnego sportu w Polsce – żużla. Aby to zrobić, "Magic" zaprosił na swój domowy staion we Wrocławiu najlepszy w ostatnich sezonach team F1 – Oracle Red Bull Racing. Na torze żużlowym Janowski zmierzy się z byłym wicemistrzem świata F1 i zarazem kierowcą, który wywalczył dla ekipy z Milton Keynes pierwsze podium w historii jej występów w Formule 1 – Davidem Coulthardem.

Zadanie nie będzie jednak takie łatwe, ponieważ nigdy wcześniej bolidem nie jeżdżono po nawierzchni żużlowej! Specjalnie na potrzeby Red Bull Speed Ways, inżynierowie Oracle Red Bull Racing będą musieli dopracować specyfikację bolidu, tak by ten jak najlepiej zachowywał się na nawierzchni żużlowej. Kluczowe będzie tutaj wyjątkowe ustawienie zawieszenia oraz wykorzystanie odpowiednich opon.

Podczas Red Bull Speed Ways Maciej Janowski będzie chciał zademonstrować nie tylko indywidualne umiejętności, ale przede wszystkim charakterystykę sportu żużlowego i możliwości samego motocykla także po to, aby przybliżyć speedway tym, którzy go jeszcze nie znają. Dzięki temu 30 maja we Wrocławiu fani motorsportu zobaczą także spektakularne pojedynki "Magica" z innymi sportowcami.

Janowski stanie w szranki m.in. z czterokrotnym zdobywcą kryształowej kuli w skokach narciarskich, który następnie z sukcesami startował w rajdach samochodowych – Adamem Małyszem. „Orzeł z Wisły” nie tylko po raz pierwszy w karierze zasiądzie za kierownicą samochodu WRC, ale też zrobi to od razu w spektakularnym stylu. W konkurencji na lepsze przyspieszenie, obaj zawodnicy sprawdzą, kto będzie szybszy na dystansie 100 metrów – motocykl żużlowy czy rajdówka w topowej specyfikacji, oczywiście specjalnie przystosowana do jazdy po nawierzchni żużlowej.

Z Maciejem Janowskim zmierzy się również Kuba Przygoński. Obaj będą starali się udowodnić, kto jeździ na swojej maszynie z większą precyzją. Czy będzie to wielokrotny mistrz Polski w drifcie za kierownicą swojego „Diabła”, który przywykł do jazdy „bokiem”? Czy raczej żużlowy mistrz Polski, który podczas minutowych biegów nie ma sekundy wytchnienia i nie może pozwolić sobie nawet na minimalny błąd?

Na dokładkę, na czas reakcji zmierzą się młodzi żużlowcy PGE Ekstraligi, którzy biorą udział w programie Red Bull Juniorskie Asy. Kibice zobaczą pokaz umiejętności lotniczych Łukasza Czepieli - mistrza świata Red Bull Air Race w klasie Challenger i zarazem pierwszego na świecie pilota, który wylądował samolotem na szczycie wieżowca. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć również kierowcę Formuły 3 Kacpra Sztukę, który jako pierwszy Polak w historii znalazł się w juniorskim teamie Red Bulla.

"Emocje będą ogromne nie tylko podczas głównego wydarzenia, ale także kilka godzin wcześniej na błoniach stadionu. Spotkania ze sportowcami, możliwość zobaczenia paddocku i wszystkich maszyn z bliska to tylko część atrakcji" – mówi Maciej Janowski, w którego sercu Stadion Olimpijski zajmuje wyjątkowe miejsce. To tu zdobywał ze Spartą Wrocław tytuły żużlowych Drużynowych Mistrzów Polski, a także wygrał turniej Grand Prix w 2020 roku.

Główne wydarzenie rozpocznie się 30 maja od godziny 17, ale już o godz. 12 nastąpi otwarcie wejścia na błonia Stadionu Olimpijskiego, gdzie podczas PRESHOW będzie można m.in. spotkać się ze sportowcami, zwiedzić paddock, zobaczyć ciężarówkę Red Bull Racing, wziąć udział w aktywacji Pit Stop Challenge (pozwalającej wcielić się w rolę mechaników zmieniających koło w bolidzie), sprawdzić się na symulatorze czy odwiedzić specjalne strefy partnerów wydarzenia. Wstęp na PRESHOW będzie bezpłatny.