Tor Yas Marina w Abu Zabi

 

Yas Marina Circuit
Pierwszy Grand Prix 2009
Liczba okrążeń 58
Długość toru 5.281 km
Dystans wyścigu 306.183 km
Rekord okrążenia 1:26.103 (Max Verstappen, 2021)

Kiedy zbudowano tor?

W 2006 roku ogłoszono plany przekształcenia wyspy Yas, położonej na wschód od Abu Zabi, w nowe miejsce turystyczne, a główna część planów skupiała się wokół 5,5-kilometrowego toru wyścigowego. Koparki wjechały na teren, który miał stać się torem Yas Marina Circuit w maju 2007 roku, a projekt został ukończony w październiku 2009 roku.

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?

W 2009 roku. Tor zadebiutował jako tegoroczny finał sezonu Formuły 1, a Sebastian Vettel z Red Bulla wygrał z kolegą z zespołu Markiem Webberem i już koronowanym mistrzem 2009 roku Jensonem Buttonem. Vettel zdobył swój pierwszy tytuł w Abu Zabi rok później, wśród wielu okrzyków.

Jak wygląda tor?

Zaprojektowany przez Hermanna Tilke tor jest zdominowany przez 1,2-kilometrową prostą między zakrętami 5 i 6, która wraz z wolnymi zakrętami wyznaczającymi jej początek i koniec sprawia, że jest to idealne miejsce do wyprzedzania. Inne atrakcje obejmują trudny przejazd przez zakręty 10 i 11 do 12, który zmusza kierowców do ostrego hamowania przy dużym obciążeniu bocznym samochodu. Modyfikacje toru przed wyścigiem w 2021 roku, nieznacznie skracające okrążenie do 5,28 km, tylko dodały mu emocji.

Dlaczego warto?

Wyspa Yas była pustym płótnem dla deweloperów, którzy chcieli przekształcić ją w atrakcję turystyczną, a 11 lat i 40 miliardów dolarów później prawie to zrobili. Siedem hoteli, kryty park rozrywki Ferrari, centrum handlowe, park wodny, pole golfowe, plaża, arena koncertowa i klub nocny, a wszystko to w otoczeniu idealnej emirackiej pogody. Czego chcieć więcej?

Gdzie jest najlepsze miejsce do oglądania?

Zakładając, że nie możesz dostać pokoju z widokiem na tor w spektakularnym hotelu Yas w kształcie wieloryba - lub koi w kabinie łodzi w marinie - wybierz miejsce na zachodniej trybunie, świetne miejsce do oglądania wszystkich akcji wyprzedzania na zakręcie 6. A jeśli bardziej zależy Ci na atmosferze, zajrzyj na trybunę główną z widokiem na prostą start-meta i podziwiaj słynne pokazy pirotechniczne w Abu Zabi. Warto jednak postarać się o miejsce wysoko na wybranej trybunie, jeśli chcesz uniknąć słońca.

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj