Tor Silverstone w Wielkiej Brytanii

 

Tor Silverstone
Pierwsze Grand Prix 1950
Liczba okrążeń 52
Długość toru 5.891 km
Długość wyścigu 306.198 km
Rekord okrążenia 1:27.097 Max Verstappen (2020)

Kiedy zbudowano tor?
Niewielu z tych, którzy budowali drogę do lotniska RAF Silverstone w 1942 roku, wiedziało, że będzie to część jednego z największych torów wyścigowych na świecie. Ale tak właśnie było! Tor Silverstone został po raz pierwszy użyty do prawdziwego wyścigu samochodowego w 1947 roku - choć niestety, lokalna owca straciła życie podczas wyścigu...

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?
Silverstone było pierwszym torem Grand Prix, na którym 13 maja 1950 roku odbyła się inauguracyjna runda Mistrzostw Świata Formuły 1. Stary zawodnik Giuseppe Farina, który w tym roku zdobył tytuł mistrzowski, wygrał wyścig w swojej Alfie Romeo 158.

Jak wygląda tor?
Podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii 2018 Lewis Hamilton porównał okrążenie wokół Silverstone do lotu myśliwcem, co powinno powiedzieć wszystko, co trzeba wiedzieć o torze w Northamptonshire. Pomimo licznych zmian układu toru na przestrzeni lat, Silverstone zawsze zachowywał swój zasadniczy charakter jako jeden z najszybszych torów w kalendarzu F1, a historyczne zakręty, takie jak Maggotts, Becketts i Abbey, stanowią jedne z największych wyzwań dla kierowców wyścigowych na całym świecie.

Dlaczego warto pojechać?
Trudno powstrzymać gęsią skórkę podczas spaceru po jednej z wielkich katedr sportów motorowych, a jeśli chodzi o atmosferę, brytyjscy fani są zawsze niezawodnie hałaśliwi - w końcu to kraj, który wynalazł piłkę nożną.

Gdzie jest najlepsze miejsce do oglądania?
Trybuna Becketts musi zajmować wysokie miejsce na ostatecznej liście miejsc do oglądania bolidów F1 w akcji - uwierz nam, twoje oczy będą na łodygach, gdy zobaczysz, jak szybko kierowcy przejeżdżają przez Maggotts i Becketts. Idąc dalej wzdłuż toru, trybuna Stowe pozwoli ci znaleźć się w jednym z najlepszych miejsc do wyprzedzania, a oglądanie, jak kierowcy sami wrzucają swoje samochody w zakręt, jest prawie równie dobre.

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj