Tor Hungaroring na Węgrzech

 

Tor Hungaroring
Pierwsze Grand Prix 1986
Liczba okrążeń 70
Długość toru 4.381 km
Długość wyścigu 306.63 km
Rekord okrążenia 1:16.627 Lewis Hamilton (2020)

Kiedy zbudowano tor?

Prace na Hungaroringu rozpoczęły się w 1985 roku, a tor był gotowy do wyścigów zaledwie dziewięć miesięcy później. Węgierski rząd pierwotnie rozważał ożywienie starego toru Nepliget w Budapeszcie w celu zorganizowania Formuły 1 w kraju, ale ostatecznie zdecydował się na stworzenie specjalnie wybudowanego obiektu.

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?

Był to rok 1986. Nelson Piquet wygrał pierwszy wyścig F1 na Hungaroringu, słynnie omijając swojego Williamsa po zewnętrznej stronie Lotusa Ayrtona Senny, aby objąć prowadzenie.

Jaki jest ten tor?

Brak prostych na torze Hungaroring sprawia, że często porównuje się go do toru kartingowego - i to prawda, podobieństwo jest niesamowite. Z kilkoma seriami zakrętów do pokonania, zespoły wybierają poziomy docisku Monako, a dobrze posortowane podwozie ma tendencję do nagradzania mocy, biorąc pod uwagę oferowane krótkie proste. Jest to jednak wyzwanie dla wielu kierowców, a znalezienie dobrego rytmu jest kluczem do uzyskania szybkich czasów okrążeń.

Dlaczego warto pojechać?

Węgry w lipcu są zazwyczaj bardzo gorące. Dobrą wiadomością jest jednak to, że w pobliżu toru znajduje się park wodny - Mogyorodi Aquarena vizi szorakoztatopark - który powinien być dobrym miejscem na ochłodę. Z dala od wodnych atrakcji, tor znajduje się zaledwie 20 km od Budapesztu, co sprawia, że jesteś blisko jednego z najbardziej fascynujących, pełnych historii i tętniących życiem centrów miast w Europie.

Gdzie jest najlepsze miejsce do oglądania?

Tor jest zbudowany w naturalnej misce, trochę jak brytyjski Brands Hatch. Oznacza to, że każda z trybun znajdujących się na lub wokół głównej prostej powinna zapewniać widok także na inne części toru, dając ci więcej F1 za każdą złotówkę

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj