Recenzja książki Max Verstappen Niepowstrzymany

Max Verstappen Niepowstrzymany

Dziennikarz F1, Mark Hughes, prezentuje kolejną biografię potrójnego mistrza świata, Maxa Verstappena, zatytułowaną "Niepowstrzymany". Wielu mogło pewnie spodziewać się, że będzie to autobiografia, a kierowca Red Bulla pisał ją siedząc za kierownicą, będąc na prowadzeniu w trakcie ostatniego sezonu.

Ta biografia składa się z ponad 300 stron, podzielonych na przedmowę i dziewięć rozdziałów. Początkowy rozdział poświęcony jest Monako, które z różnych powodów w karierze Maxa definiuje kluczowe wydarzenia, takie jak wybitne okrążenia, wypadki i zwycięstwa (pomyśl o latach 2015, 2016, 2018, 2021 i 2022).

Kolejny rozdział przygląda się relacji z ojcem Josem i jego surowemu podejściu do wychowania Maxa. Następne rozdziały obejmują jego spektakularny awans w kartingu, karierę w F3, werbowanie przez Mercedesa i Helmuta Marko, a następnie szybki awans do F1. To fascynująca lektura dla tych, którzy nie są zaznajomieni z wczesną karierą Maxa.

Ktoś może powiedzieć, po co biografia kierowcy, który jeszcze nie zakończył kariery, ale to są wydarzenia, które definiowały karierę Verstappena i to jakim jest człowiekiem.

Druga połowa książki obejmuje jego jazdy w Toro Rosso, awans do głównej drużyny Red Bulla z natychmiastowym zwycięstwem, rozwijającą się przewagę nad Dannym Riciardo i wreszcie uzyskanie w końcu bolidu i silnika Hondy, który pozwolił mu mierzyć się z dominującą parą Mercedesa, Lewisem Hamiltonem, w latach 2020 i 2021.

Jednym z braków w tej książce jest brak zdjęć (oprócz okładek). Nie jestem pewien, czy było to spowodowane opłatami licencyjnymi, ale biografia bez zdjęć wydaje się trochę uboga.

"Niepowstrzymany" Marka Hughesa to bardzo neutralna i techniczna książka, podziwiająca niezwykłą jazdę Maxa i jego dojrzałość umysłową, i zapewnia bardzo równomierny przegląd chronologiczny kariery Maxa od kartingu do GP w Miami w 2023 roku.

Autor bardziej technicznie docenia styl jazdy Maxa, jego rozwój i unikalną siłę umysłu. Do wartości treści książki przyczyniają się także cytaty z wywiadów z kluczowymi współpracownikami Verstappena, takimi jak były holenderski kierowca F1, Giedo van der Garde, Helmut Marko i Christian Horner.

Jeśli jesteś fanem Maxa, nie znasz początków kariery lub lubisz czytać kulisy Toro Rosso i Red Bull Racing, wtedy ta książka powinna cię zadowolić. Dla hardcore'owych fanów Maxa możliwe jest, że już przeczytaliście lub zobaczyliście sporo tego materiału w publikacjach online.

Na pewno warto natomiast przeczytać kulisy Monaco 2022, ale szczegółów zdradzać nie będę.

Zamów książkę już teraz na https://bit.ly/hughes-verstappen

Max Verstappen Niepowstrzymany