Williams przedłuża umowę na korzystanie z jednostek napędowych Mercedes do 2030 roku


Williams ogłosił przedłużenie umowy z Mercedesem dotyczącej korzystania z jednostek napędowych, pomimo wprowadzenia nowych przepisów dotyczących jednostek napędowych w Formule 1 w 2026 roku.

Williams pozostanie klientem Mercedesa co najmniej do 2030 roku

Od 2014 roku Williams korzysta z jednostek napędowych Mercedes, wprowadzonych po raz pierwszy do sportu jako jednostki hybrydowe turbo V6 o pojemności 1.6 litra. Są drugim najdłużej korzystającym z jednostek napędowych klientem Mercedesa po Aston Martinie, który używał jednostek napędowych z Brixworth od 2009 roku, gdy ścigali się pod nazwą Force India. Jednak ich umowa zakończy się pod koniec przyszłego roku.

McLaren, korzystający z jednostek napędowych Mercedesa w latach 1995–2015 i wznowił współpracę w 2019 roku, już przedłużył umowę na nową erę jednostek napędowych.

James Vowles, szef zespołu Williams dołączył do zespołu z Mercedesa na początku zeszłego sezonu. Powiedział, że Mercedes to idealny wybór dla Williams, aby wejść w nową erę jednostek napędowych.

„Wiedza, wsparcie i technologia, które Mercedes przynosi na stół, idealnie współgrają z aspiracjami naszego zespołu na średnią i długą metę” - powiedział. „Ta długoterminowa umowa z Mercedesem to pozytywny krok i stanowi część naszych celów na przyszłość, jednocześnie zachowamy naszą wewnętrzną wiedzę i możliwości projektowania i produkcji.”

Toto Wolff, szef zespołu Mercedes i szef motorsportu, powiedział, że oczekuje, iż Williams będzie nadal posuwał się w kierunku czoła stawki w kolejnych latach.

„Dzisiejsza wiadomość podkreśla siłę oferty Mercedes-Benz w F1 i co ważne, nie tylko potwierdza, ale wzmacnia naszą ogólną strategię motorsportową” - powiedział Wolff. „Od 2014 roku kontynuowaliśmy budowę i rozwijanie naszych relacji z Williamsem. W miarę jak zespół nadal kładzie fundamenty, aby wyzwolić się na czoło stawki, z niecierpliwością patrzymy na wspieranie ich dostawą naszych jednostek napędowych.”

Zespół Jednostka Napędowa
Mercedes Mercedes
McLaren Mercedes
Williams Mercedes
Red Bull Red Bull Ford
AlphaTauri RB Red Bull Ford
Ferrari Ferrari
Haas Ferrari
Aston Martin Honda
Alpine Renault
Audi Audi

Pytania do artykułu:

1. Dlaczego Williams zdecydował się przedłużyć umowę z Mercedesem do 2030 roku?

2. Jakie korzyści przynosi ta długoterminowa umowa obu stronom?

3. Jakie inne zespoły Formuły 1 korzystają obecnie z jednostek napędowych Mercedes?

4. Jakie są oczekiwania dotyczące wyników zespołu Williams w najbliższych latach, według Toto Wolffa?

5. Jakie zmiany przewiduje się w peletonie Formuły 1 od 2026 roku w kontekście jednostek napędowych?