Odrzucono ofertę Andrettiego, nie dołączy do F1

Niespodziewane decyzje w świecie Formuły 1: Odrzucono ofertę Andrettiego na dołączenie do stawki w latach 2025 lub 2026, ale pozostawiono furtkę otwartą na taką opcję w sezonie 2028, wspólnie z planowanym wejściem General Motors z jednostką napędową. F1 podkreśla, że ​​powstanie jedenastego zespołu to za mało, musi on być konkurencyjny, a co do tego nie ma żadnej pewności.

Nawet pomimo rozpoznawalności nazwiska Andretti wśród fanów F1, badania wskazują, że to F1 przyniosłaby wartość marce Andretti, a nie odwrotnie.

Obecne 10 zespołów cieszy się jasnym podziałem przychodów z praw do transmisji, a wprowadzony limit budżetowy przyczynił się do uzdrowienia sportu, eliminując problemy finansowe w stawce. Niemniej jednak, każdy nowy zespół oznaczałby dalszy podział pieniędzy, co mogłoby zaszkodzić obecnej równowadze.

Andretti do zespołu podobno zatrudnił już ponad 100 osób i obawiam się, że będzie jeszcze walczył w sądzie o prawo do startu ponieważ FIA tak naprawdę wyraziła zgodę, a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze i to pozostałym zespołom się ten pomysł nie spodobał. 

Powody dla których F1 odrzuciła wniosek zespołu Andretti 

1. Nasz proces oceny wykazał, że obecność jedenastego zespołu sama w sobie nie przyniosłaby wartości mistrzostwom. Najważniejszym sposobem, w jaki nowy uczestnik mógłby przynieść wartość, jest poprzez konkurencyjność. Nie wierzymy, że Wnioskodawca byłby konkurencyjnym uczestnikiem.

2. Konieczność, aby nowy zespół korzystał z kupionej jednostki napędowej, potencjalnie przez kilka sezonów, byłaby szkodliwa dla prestiżu mistrzostw. 

3. Chociaż nazwisko Andretti jest rozpoznawalne wśród kibiców F1, nasze badania wskazują, że F1 przyniosłaby wartość marce Andretti, a nie odwrotnie.

4. Dodanie jedenastego zespołu narzuciłoby operacyjne obciążenie na organizatorów wyścigów, narażając niektórych z nich na znaczne koszty oraz zmniejszyłoby przestrzenie techniczno-operacyjne i handlowe innych konkurentów.

5. Nie udało nam się zidentyfikować żadnego oczekiwanego istotnego pozytywnego wpływu na wyniki finansowe jako kluczowego wskaźnika czystej wartości handlowej mistrzostw.

6. Na podstawie składanego wniosku nie wierzymy, że wnioskodawca udowodniłby, że przyniesie wartość mistrzostwom.

7. Podchodzilibyśmy inaczej do wniosku o dopuszczenie zespołu do Mistrzostw w 2028 roku z jednostką napędową GM, zarówno jako zespołu fabrycznego GM, jak i zespołu klienta GM projektującego wszystkie dozwolone komponenty wewnętrznie. W tym przypadku istniałyby dodatkowe czynniki do rozważenia w kontekście wartości, jaką wnioskodawca przyniósłby mistrzostwom, zwłaszcza pod względem wprowadzenia prestiżowego nowego producenta OEM do sportu jako dostawcy jednostek napędowych.

Aktualizacja:

Andretti wydał oświadczenie po zapoznaniu się z opinią Formula One Management Limited i stanowczo nie zgadza się z ich treścią. 

„Andretti i Cadillac to dwie odnoszące sukcesy globalne organizacje sportów motorowych, zobowiązane do utworzenia prawdziwej amerykańskiej drużyny w F1, rywalizującej z najlepszymi na świecie. Jesteśmy dumni z istotnych postępów, jakie już osiągnęliśmy w opracowywaniu bardzo konkurencyjnego samochodu i jednostki napędowej z doświadczonym zespołem, a nasza praca trwa w tempie.

Andretti Cadillac pragnie również wyrazić uznanie i podziękować fanom za wyrażone wsparcie.”