Max Verstappen w 2024 roku: Cele i rekordy, jakie może osiągnąć

Verstappen na podium

Max Verstappen, mimo trzech sezonów z tytułem mistrza oraz dominacji w 2023 roku, nadal ma wiele do osiągnięcia w sezonie 2024. Zastanówmy się, jakie rekordy może pobić Holender i jakie cele może sobie postawić.

200 startów w Grand Prix

Prawie pewne jest, że Verstappen osiągnie 200 startów w Grand Prix. Aktualnie ma ich na koncie 185, co oznacza, że 200. wyścigiem będzie jego własny wyścig domowy w Holandii. Ta liczba będzie o jeden start więcej niż u legendarnego Alaina Prosta, umiejscawiając Verstappena na 23. miejscu w klasyfikacji najbardziej doświadczonych kierowców.

Więcej zwycięstw niż jakikolwiek inny kierowca Red Bulla

Verstappen ma na swoim koncie już 54 zwycięstwa i potrzebuje zaledwie sześciu kolejnych, aby pobić rekord najlepszego kierowcy Red Bulla. Może to osiągnąć już w pierwszym wyścigu sezonu w USA, GP Miami?

3000 przejechanych okrążeń na czele

Aby wygrać, trzeba być z przodu, a Verstappen spędził sporo czasu na tej pozycji. Na dzień dzisiejszy prowadził przez 2858 okrążeń, co plasuje go na piątym miejscu wszech czasów. 142 kolejne okrążenia pozwoliłoby mu przekroczyć granicę 3000. Ten rekord może pobić już na 20 okrążeniu Grand Prix Australii.

100 miejsc na podium

Kolejnym łatwym celem dla Verstappena jest zdobycie 100 miejsc na podium. Aktualnie brakuje mu zaledwie dwóch, a od czasu przystąpienia do Red Bulla w 2016 roku zawsze zdobywał co najmniej dwa pudła w sezonie. 

Zwycięstwa w jednym zespole

Verstappen dotychczas był wierny jednemu zespołowi, Red Bull Racing. Jego 54 zwycięstwa z tym samym konstruktorem umiejscawiają go w czołówce, ale nadal zdecydowanie przoduje Lewis Hamilton z 84. Kolejny sezon dominacji pozwoli mu zbliżyć się do 72 zwycięstw Michaela Schumachera w Ferrari

Kolejne zwycięstwa z rzędu

Mimo już posiadania tego rekordu, Verstappen ma szansę go poprawić w 2024 roku. Obecny rekord to 10 zwycięstw z rzędu, ustanowiony przez Holendra w poprzednim sezonie.

Czwarty tytuł mistrza świata

Ostatecznym celem Verstappena jest zdobycie czwartego tytułu mistrza świata. Obecnie ma ich trzy, a kolejny postawiłby go obok takich legend jak Hamilton, Schumacher, Fangio, Prost i Vettel. Mimo że nie byłby najmłodszym czterokrotnym mistrzem, pokonałby Prosta, Schumachera, Hamiltona i Fangio.

W sezonie 2024 Verstappen stoi przed szansą osiągnięcia tych imponujących celów. Oczy świata Formuły 1 będą skierowane na Holendra, aby obserwować, czy zdoła przekroczyć te granice i zapisać swoje nazwisko w historii tej prestiżowej dyscypliny.

zdjęcie: Red Bull Content Pool