Koniec geo blokowania F1TV w krajach z SkyF1?

Parlament Europejski podejmuje zdecydowane kroki w kierunku zniesienia geo-blokowania usług audiowizualnych w Europie, otwierając tym samym drogę do legalnego dostępu do F1TV dla fanów nie tylko w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii, lecz także dla entuzjastów z Polski, którzy mieszkają w tych krajach.

Inicjatywa ta nie tylko zlikwiduje bariery geograficzne, lecz także ma na celu zapewnienie dostępu do kultury w ojczystym języku mniejszościom językowym i społecznościom przygranicznym. Posłanka Karen Melchior z Renew Europe podkreśla wagę tego kroku, zwłaszcza dla społeczności, które znajdują się na granicach państw członkowskich.

Zatwierdzenie sprawozdania, pomimo zaciętej opozycji sektora audiowizualnego, otwiera drogę do rozszerzenia regulacji geo-blokowania na usługi audiowizualne. Choć sektor ten uważa zmiany za zagrożenie dla swojego modelu biznesowego, decyzja Parlamentu Europejskiego rysuje nowe perspektywy dla konsumentów, sprzeciwiając się dotychczasowemu status quo.

Perspektywa całkowitego zniesienia geo-blokowania stawia obywateli w centrum uwagi. Posłanka Melchior podkreśla, że obywatele coraz bardziej pragną legalnego dostępu do treści w całej UE, podobnie jak falowe media i płyty Blu-ray, które przekraczają granice bez przeszkód.

Wraz z sukcesem seriali takich jak "La casa de papel" czy "Borgen" na arenie międzynarodowej, sprawozdanie wskazuje na potrzebę dostosowania modelu biznesowego audiowizualnego do ewoluujących oczekiwań konsumentów. Posłanka apeluje o eliminację barier ograniczających bogactwo europejskiej kultury, zwracając uwagę na zmieniające się nawyki konsumpcji mediów i konieczność dostosowania przepisów do tych zmian.

W rezultacie, fani Formuły 1 z Niemiec, Włoch i Hiszpanii, mogą optymistycznie przyjąć wieść o nadchodzącym legalnym dostępie do F1TV, co stanowi krok w stronę otwartej i dostępnej dla wszystkich przestrzeni audiowizualnej w Europie. Do tej pory w tych państwach wyłączne prawa do transmisji F1 miała wykupione telewizja Sky, co powodowało, że mogli mocno wywindować ceny dostępowe. 

Oczywiście Sky będzie walczyło, bo kupili prawa za duże pieniądze, żeby mieć wyłączność w tych państwach, ale skoro UE jest w stanie wymusić na Apple kabel USB-C w iPhone’ach to wszystko jest możliwe. Dodam tylko, że technicznie już można było oglądać w tych krajach F1TV jeśli zakupiło się ją w tam gdzie była dostępna czyli np Polak jadący na wakacje do Włoch nadal mógł oglądać, ale teraz do tego będą mieli prawo lokalni mieszkańcy.