Afera na linii FIA - Liberty Media

Wszyscy rywale Mercedesa w Formule 1 zaprzeczają składaniu skargi do FIA w związku z dochodzeniem w sprawie domniemanego wymiany poufnych informacji

Po tym, jak FIA poinformowała o prowadzeniu dochodzenia w sprawie domniemanego wymiany poufnych informacji, dziewięciu rywali Mercedesa w Formule 1 zaprzeczyło, że złożyli skargę do organizacji.

FIA ujawniło, że dochodzenie jest w toku 24 godziny temu. Mercedes następnie wydał oświadczenie, w którym skarżył się, że jego dyrektor zespołu, Toto Wolff, został powiązany z zarzutami w briefingu off-the-record. Media donosiły, powołując się na artykuł bez nazwiska w innym wydawnictwie, że Wolff jest powiązany z wyciekiem informacji poprzez swoją żonę Susie, która jest dyrektorem zarządzającym F1 Academy. FOM i Susie Wolff również wydały oświadczenia atakujące te twierdzenia wczoraj, ta ostatnia oskarżając tych, którzy stoją za doniesieniami o „mobbingu i seksistowskim zachowaniu”.

W środę wszystkie dziewięć innych zespołów F1 - Red Bull, Ferrari, McLaren, Aston Martin, Alpine, Williams, AlphaTauri, Alfa Romeo i Haas - wydało podobne oświadczenie zaprzeczając, że złożyło skargę do FIA w tej sprawie. Wyrazili również wsparcie dla F1 Academy, mistrzostw Formuły 4 wyłącznie dla kobiet i związanych z F1, oraz dla Susie Wolff.

„Możemy potwierdzić, że nie złożyliśmy żadnej skargi do FIA w związku z zarzutem przekazywania informacji poufnej między dyrektorem zespołu F1 a członkiem personelu Formula One Management” – czytamy w oświadczeniach zespołów, które zostały opublikowane w krótkim czasie na Twitterze w środę wieczorem.

„Jesteśmy zadowoleni i dumni z tego, że wspieramy F1 Academy i jej dyrektora zarządzającego poprzez nasze zobowiązanie do sponsorowania uczestnika w naszych barwach od przyszłego sezonu”.

FIA nie wymieniła osób oskarżonych o ujawnienie poufnych informacji ani nie wskazała, że dochodzenie zostało wszczęte w wyniku skargi zespołu. Doniesienie jest prowadzone przez departament compliance, którym kieruje Paolo Basarri.