Zapowiedź GP Las Vegas 2023

W najbliższy weekend Las Vegas stanie się areną jednego z najbardziej oczekiwanych wyścigów Formuły 1 w sezonie. Grand Prix odbędzie się na słynnym bulwarze Las Vegas Strip, dodając niepowtarzalny urok temu prestiżowemu wydarzeniu. Pomimo czekającego nas spektaklu, zespoły i kierowcy muszą stawić czoła licznych wyzwaniom na nowym torze.

Teoretycznie jak zawsze w tym roku faworytami są Max Verstappen i Red Bull, ale nowy tor Las Vegas Strip Circuit przynosi ze sobą unikalne wyzwania techniczne. Niska temperatura powietrza sprawia, że rozgrzanie opon staje się trudniejsze, a długie proste dodatkowo będą opony schładzać, plus trzeba pamiętać, że jednostki napędowe powoli będą kończyć swój żywot, a to już dwa wyścigi do końca sezonu.. Kwestie przestrzegania limitów toru oraz ewentualne opady deszczu w kwalifikacjach także rysują się jako potencjalne trudności.

Historia pokazuje, że Red Bull może mieć trudności na ulicznych torach. Ostatnie niepowodzenia na torach ulicznych dają nadzieję rywalom, zwłaszcza że Las Vegas przypomina bardziej Baku niż tradycyjne tory uliczne. Christian Horner, szef zespołu Red Bull, zauważa, że ich bolid może mieć problemy na torach z krótkimi zakrętami. Ostatni wyścig w Singapurze również pokazał, że jeśli gdzieś inny zespół ma ich pokonać to prawdopodobnie jest to najlepsze miejsce.

Las Vegas Strip Circuit charakteryzuje się jedną z najdłuższych odcinków gdzie bolidy będą jechać z gazem wciśniętym do deski w kalendarzu, co sprawia, że nacisk kładziony jest na osiąganie maksymalnych prędkości. Oczekuje się, że prędkości przekroczą 340 km/h, co stawia przed zespołami wyzwanie w doborze niskiego poziomu docisku aerodynamicznego.

Jednak, unikalnym wyzwaniem będzie ekstremalnie niska temperatura powietrza. Nocne sesje pod sztucznym oświetleniem nie pozostawiają miejsca na naturalne ogrzewanie toru przez promienie słoneczne. Pirelli, dostawca opon, podkreśla, że będzie to mega problem.

Pomimo wszelkich technicznych wyzwań, Las Vegas Grand Prix obiecuje być niezapomnianym spektaklem. Chociaż zespoły nie mają pełnej kontroli nad wszystkimi warunkami, to właśnie w takich sytuacjach nierzadko rodzą się najbardziej ekscytujące momenty w świecie Formuły 1. Czekamy z niecierpliwością na weekend, który z pewnością dostarczy nam wiele emocji na ulicznym torze w sercu Las Vegas.

Harmonogram GP Las Vegas 2023

Data Godzina Wydarzenie
Piątek, 17 listopada 05:30 – 06:30 1. trening F1
09:00 – 10:00 2. trening F1
Sobota, 18 listopada 05:30 – 06:30 3. trening F1
09:00 – 10:00 Kwalifikacje F1
Niedziela, 19 listopada 07:00 Wyścig F1