Wyniki sprintów 2023

W sezonie 2023 Formuła 1 w sumie odbyło się sześć sprintów, które dla zabawy uznamy za małe mistrzostwa świata i teraz przyjrzymy sie ich wynikom. W tych sprintach kierowcom przyznawano punkty według systemu: 8-7-6-5-4-3-2-1 dla ośmiu najszybszych kierowców. 

W sezonie 2023 królem sprintów okazał się mistrz świata, Max Verstappen, reprezentujący zespół Red Bull. Zdobył imponujące cztery zwycięstwa w sześciu sprintach. Jego partner z zespołu, Sergio Perez, także zaprezentował się doskonale, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji sprintów. Trzecie miejsce przypadło Carlosowi Sainzowi z Ferrari, który również błyszczał na torze podczas tych krótkich, ale intensywnych wyścigów. Piętnastu kierowców z dziewięciu różnych zespołów zdobyło punkty w klasyfikacji sprintów, pokazując, że walka o mistrzostwo była naprawdę zacięta. 

Nowy format sprintów spotkał się z różnorodnymi opiniami wśród kierowców, zespołów i fanów Formuły 1. Ci, którzy kochają dynamikę krótszych wyścigów, uznają sprinty za fascynujące urozmaicenie weekendów wyścigowych. Jednakże, są także tacy, którzy uważają, że sprinty są zbędne, a tradycyjny format weekendu wyścigowego powinien pozostać niezmieniony. 

Niezależnie od kontrowersji, sprinty przyniosły Formule 1 nowy poziom emocji i intensywności. Ich wpływ na rywalizację, taktykę zespołów i decyzje kierowców jest niezaprzeczalny. Jak będą się rozwijać w kolejnych sezonach, pozostaje kwestią otwartą, ale jedno jest pewne - świat Formuły 1 jest teraz bogatszy o kolejny wymiar emocji i niewątpliwie kibice będą czekać z niecierpliwością na każdy kolejny sobotni sprint, gotowi na ekscytującą przygodę na torze.

Pozycja Kierowca Punkty
1. Verstappen 45
2. Perez 25
3. Sainz 22
4. Norris 21
5. Leclerc 21
6. Russell 18
7. Hamilton 17
8. Piastri 15
9. Gasly 8
10. Alonso 8
11. Stroll 6
12. Hulkenberg 3
13. Tsunoda 3
14. Ocon 2
15. Albon 2