Analiza przed wyścigiem GP Las Vegas 2023

Miasto Grzechu, a w nim cyrk na kółkach. Już jutro o 7:00 startuje Grand Prix Formuły 1 chociaż nie obyło się bez problemów. Najpierw wszyscy spodziewali się zimowych temperatur w nocy na pustyni Nevady, ale ostatecznie nie jest aż tak zimno. Potem w piątek mieliśmy kompletną katastrofę z anulowaniem pierwszego treningu i drugim który się odbył bez kibiców. Sobota przebiegła jednak już bezproblemowo i taki też powinien być wyścig.

Leclerc, jak i Verstappen to główni faworyci do jutrzejszej wygranej. Równa walka akurat tych zawodników byłaby idealnym sposobem na rozegranie największego wyścigu w historii F1 przed widownią z USA i całego świata, szczególnie po wspomnianych przeze mnie problemach w ten weekend.

Leclerc od piątku nie popełniał błędów i zamienił swój potencjał na pole position. Ferrari było przed Red Bullem na dystansie sześciu kilometrów, ale utrzymanie Maxa za sobą przez 50 okrążeń jest dużo trudniejsze..

"Pewność siebie jest wysoka, ponieważ zaczynamy z pierwszego miejsca", powiedział Leclerc "To najlepsza pozycja startowa jaką można mieć”

Z drugiej strony wiemy, że Red Bull będzie bardzo silny, a Max oczywiście nie odpuści i będzie chciał powiększyć rekord wygranych w sezonie pomimo już dawno zdobytego trzeciego tytułu mistrza świata z rzędu.

Wszyscy kierowcy narzekali na ścieranie się opon na nowym torze. Pirelli spodziewa się, że większość kierowców zdecyduje się na strategię dwóch lub trzech pit-stopów i uniknie miękkiej mieszanki. Ferrari wydaje się mieć najmniejsze problemy z oponami i może mieć przewagę nad rywalami.

George Russell uważa, że sytuacja z oponami może sprzyjać Ferrari, które prezentuje się bardzo dobrze bez problemów z grainingiem

Pomimo niskiego przyczepności i bliskości barier na Las Vegas Strip Circuit, dotąd tylko jeden kierowca poważniej uderzył w ścianę.

Niektórzy kierowcy, w tym Russell, kwestionują, czy DRS zapewni wystarczającą przewagę w sytuacji, gdy większość bolidów korzysta z niskiego pakietu siły docisku, ale praktyka wskazuje na możliwość skutecznych manewrów dzięki DRS na Stripie.