Grupa VIAplay ogłosiła, że wycofa się z Polski

VIAplay w swojej dzisiejszej prezentacji ogłosiła wyniki finansowe i plany na najbliższą przyszłość. Nie jest jeszcze dokładnie podany plan i sposób w jaki zostanie to przeprowadzone, ale na jednym slajdzie z ich prezentacji (viaplaygroup.com) możecie znaleźć informacje widoczną powyżej. Wyjście z Polski, Estonii, Litwy i Łotwy, oraz Wielkiej Brytanii, USA, Kanady. Nie wiadomo na ten moment żadnych szczegółów dotyczących wyjścia, prawdopodobnie zmiany w Polsce nastąpią dopiero z końcem roku. Na ten moment na pewno zamierzą maksymalnie ograniczyć lokalne wydatki i bazować na transmisjach z komentarzem z Polski, może się mocno zmniejszyć ilość osób w studio.

VIAplay chce się skupić na krajach nordyckich i Holandii.  Zwalniają ponad 25% swoich pracowników i rezygnują z pakietów niesportowych w pozostałych krajach. 

Co to oznacza dla transmisji Formuły 1 w Polsce? Nie wiadomo, ale zapewne sprzedaż praw do pokazywania wyścigów F1. Trudno powiedzieć, czy Eleven+Polsat będą starali się odkupić prawa po niższej cenie, jest to jedna z opcji, ale potencjalnych nabywców może być więcej, wszystko zależy od ceny. Mogą też na początku wejść w partnerstwo z jakimś kanałem i podzielić się prawami jeszcze taniej.

Wydaje mi się, że ten projekt był skazany na porażkę. Mimo naprawdę dobrego składu w studiu w Polsce cała reszta wyprzedzała trochę obecne czasy. Dostęp do transmisji był tylko online, nie było klasycznych kanałów telewizyjnych, automatycznie dostęp mogli sobie zapewnić tylko Ci z dobrym dostępem do internetu i wiedzą jak to zrobić. Nie każdy ma telewizor z aplikacjami smart lub po prostu część nawet nie chciała w ten sposób oglądać. Oczywiście wszyscy to czytający mogą stwierdzić, że piszę bzdury, ale to samo mówiłem pół roku temu i VIAplay teraz Polskę opuszcza, więc jednak nie zyskali wystarczającej ilości subskrypcji.

Dodatkowy problem to oczywiście koszta, wcześniej dostęp do F1 kosztował około 15zł na miesiąc, a teraz 55zł i tak wiem, że w pakiecie jest dużo więcej niż tylko same Grand Prix, ale w Eleven też była piłka nożna i inne serie.

Jakość samych transmisji też nie powalała w VIAplay na kolana, najwyższa rozdzielczość dostępna to FullHD, a bitrate przy tym taki jak przy HDready, więc mało rzeczy tak naprawdę przekonywało do wybrania ich oferty jeśli ktoś tylko oglądał F1. Dla wielu był to po prostu dostęp do polskiego komentarza, inni wybrali F1TV, lepszą jakość i mniejszą cenę, jedyny minus to brak komentarza z polski.

We wszystkim nie pomógł również Max Verstappen, Red Bull i ich tegoroczna dominacja. Na pewno miało to negatywny wpływ na ilość zakupionych subskrypcji, jak to niektórzy mówią po co oglądać jak zwycięzca jest tylko jeden.

Jak tylko dowiem się więcej szczegółów, wpis zostanie zaktualizowany.