Zimowe testy F1 sezon 2022


Już dziś ruszają zimowe testy przed startem sezonu 2022. Oficjalnie mamy tylko sześć dni, w trakcie których zespoły będą miały okazję poznać swoje nowe konstrukcje, a te mocno się zmieniły w porównaniu do zeszłego roku. Część zespołów już wykorzystała dzień filmowy na to, żeby przetestować podstawowe systemy w swoich bolidach. 

Większość konstrukcji już widzieliśmy, jedynym bolidem, który uchował się przed fanami, jest Red Bull. Zespół ten pokazał tylko malowanie, a autentyczny bolid pomimo dnia filmowego nie pojawił się praktycznie na żadnych znaczących zdjęciach. Więc to na pewno może być największa niespodzianka tego dnia.

Zespoły na pewno nie odkryją wszystkich kart w te pierwsze dni, ale też nigdy tak naprawdę tego nie spodziewaliśmy się po testach. Możemy spodziewać się natomiast problemów technicznych. Renault przywiozło kompletnie nową jednostkę napędową, Mercedes przebudował swoją, Ferrari jak i Honda również wprowadziły nowinki w swoich. To plus kompletnie nowe konstrukcje sprawiają, że nie wszystko może pójść po myśli zespołów.  

Przez pierwsze trzy dni jazdy odbywać się będą na torze Circuit de Barcelona-Catalunya w Hiszpanii. Kolejne trzy dni zaplanowano tuż przed pierwszym wyścigiem na torze w Bahrajnie, w dniach 11-13 marca.

Pierwsza tura testów nie będzie transmitowana na żywo w F1 TV, dopiero drugą z Bahrajnu będzie można oglądać na żywo. Testy odbywają się w godzinach od 9:00 do 18:00 z godziną przerwą od 13:00 do 14:00.

Już dziś z samego rana na torze zobaczymy też Roberta Kubicę, który będzie miał okazję sprawdzić po raz pierwszy bolid Alfy Romeo nowej generacji.

Poniżej znajdziecie harmonogram testów. 

Zespół23 lutego24 lutego25 lutego
MercedesRussell / Hamilton
Red BullVerstappenPerezVerstappen / Perez
FerrariSainz/LeclercSainz/LeclercSainz/Leclerc
McLarenNorrisRicciardoNorris/Ricciardo
AlpineAlonsoOconAlonso/Ocon
AlphaTauriTsunodaGaslyGasly / Tsunoda
Aston MartinVettel / StrollStroll / VettelVettel / Stroll
WilliamsLatifi / AlbonAlbon / LatifiLatifi / Albon
Alfa RomeoKubica / BottasBottas / ZhouZhou / Bottas
Haas F1 TeamMazepin / SchumacherSchumacher / MazepinMazepin / Schumacher

W ciągu trzech dni w Barcelonie Pirelli dostarczy każdemu zespołowi 30 zestawów opon nowych 18-calowych opon, przy czym każdy z nich wybierze dowolny przydział z 35 slicków, 3 zestawów opon pośrednich i 3 opon na mokrą nawierzchnię.

Dodatkowo w piątkowe popołudnie odbędzie się obowiązkowy test opon na mokrą nawierzchnię, jeśli będzie padać w inny dzień, to ten test zostanie odwołany.

Zespoły podczas jazd będą dysponować aż pięcioma twardościami mieszanek na suchą nawierzchnię, poczynając od najtwardszych C1-C2 (opony z białym oznaczeniem), poprzez pośrednią C3 (żółte oznaczenie), a kończąc na dwóch najmiększych, które zostały oznaczone symbolami C4-C5 (czerwone).