Max Verstappen mistrzem świata Formuły 1. Wyniki GP Abu Zabi 2021

Lewis Hamilton do ostatniego okrążenia był mistrzem świata, ale późny wyjazd samochodu bezpieczeństwa na tor i zmiana opon na świeże u Maxa Verstappena sprawiła, że to właśnie Holender wygrał w Abu Zabi i został po raz pierwszy w karierze tytuł mistrza świata Formuły 1. Trzeci na metę wjechał Carlos Sainz.

Chyba nie ma osoby, która napisałaby taki scenariusz tego wyścigu jak i całego sezonu 2021. To był niesamowity rok, w którym wiele razy zmieniał się lider mistrzostw świata, w którym do ostatniego wyścigu, a dokładniej do ostatniego okrążenia nie było wiadomo, kto będzie mistrzem. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce 2008 roku, kiedy to Lewis wygrał z Felipe Massą.

Po starcie od razu Lewis Hamilton objął prowadzenie jeszcze przed pierwszym zakrętem. Dojeżdżając do piątego zakrętu, Max Verstappen ostro wjechał po wewnętrznej i zdaniem sędziów wywiózł swojego rywala z toru. Brytyjczyk ściął zakręt i pozostał na prowadzeniu.

Hamilton zaczął odjeżdżać powoli z przodu, a sędziowie stwierdzili, że nie będą karać nikogo po tej sytuacji. Verstappen zaczął narzekać na opony i szybko zjechał do alei serwisowej po twardą mieszankę. Okrążenie później Mercedes wezwał do boksów Lewisa.

Na prowadzeniu został Perez, który mocno blokował Hamiltona. Walka była tutaj naprawdę ostra, ale czysta. Verstappen był osiem sekund za nimi i dzięki swojemu koledze z zespołu odzyskał sześć sekund.

Z wyścigu wycofał się w tym momencie Raikkonen z powodu awarii hamulców i Russell, awaria skrzyni biegów. Kilkanaście okrążeń później z wyścigu wycofuje się Antonio Giovinazzi, kierowca Alfy Romeo stanął w takim miejscu, że na torze pojawił się wirtualny samochód bezpieczeństwa.

Red Bull wykorzystał sytuację i wezwał obu kierowców do boksów. Verstappen tym samym miał 20 okrążeń na odrobienie 17 sekund straty. Hamilton miał opony starsze o 23 okrążenia. W tym momencie wydawało się, że wszystko jest już pewne. Max nie odrabiał strat na tyle szybko, by wyprzedzić Hamiltona. Red Bull w tym momencie mógł liczyć tylko na cud.

Pod koniec swój bolid rozbija jednak Nicholas Latifi. Na torze pojawia się samochód bezpieczeństwa i Verstappen zjeżdża po nowe miękkie opony. Wyścig wznowiono na jedno ostatnie okrążenie, na którym Max z łatwością wyprzedził Hamiltona i zdobył tytuł.

Tytuł mistrza świata konstruktorów zdobył Mercedes, pod koniec wyścigu wycofał się z dalszej walki Sergio Perez i w tym momencie zapewnili sobie kolejny tytuł z rzędu.