Poznaliśmy godziny kwalifikacji i sprintu kwalifikacyjnego w GP Wielkiej Brytanii

Poznaliśmy pierwszy z trzech weekendów w tym sezonie, w którym będziemy mieli nowy format weekendu.  Na Silverstone w dniach 16-18 lipca po raz pierwszy kwalifikacje będą w piątek, a sprint kwalifikacyjny rozgrywany w sobotę.

Obawiałem się, że piątkowe kwalifikacje rozgrywane będą wcześnie i przez to wiele osób będzie jeszcze w pracy, ale zaplanowano je dopiero na 19:00. Natomiast sobotni sprint rozpocznie się później, niż standardowe kwalifikacje, start o 17:30 i zaplanowano na niego tylko 30 minut.

Piątek
Trening: 15:30 - 16:30
Kwalifikacje: 19:00 - 20:00

Sobota
Trening: 13:00 - 14:00
Sprint kwalifikacyjny: 17:30 - 18:00

Niedziela
Wyścig: 16:00

Sprint kwalifikacyjny to 100 km walki o pozycje do niedzielnego wyścigu. Ma on na celu zapewnienie krótkiego widowiska, w którym kierowcy ścigają się od startu do mety bez konieczności zjeżdżania do pit-stopu.


Punkty będą przyznawane trzem najlepszym zawodnikom, trzy dla zwycięzcy i jeden punkt dla trzeciego. Nie będzie ceremonii podium, ponieważ ten zaszczyt pozostanie przywilejem pierwszej trójki w niedzielnym Grand Prix, ale zwycięzca otrzyma trofeum w Parc Ferme, prezentowane w podobny sposób, jak obecnie nagradzany jest zdobywca pole position.

W tym sezonie odbędą się trzy takie weekendy. Jeszcze nie wiadomo na jakich pozostałych torach. Formuła 1 spokojnie mogłaby sprawdzić ten format w drugim wyścigu w Austrii, skoro będziemy dwukrotnie na torze Red Bull Ring.