Wszystkie zespoły podpisały porozumienie Concorde

Wszystkie 10 zespołów Formuły 1 na pewno pozostanie w stawce na kolejne lata. Wczoraj otrzymałem pierwsze potwierdzenia podpisania porozumienia Concorde przez trzy zespoły, dziś kolejne zobowiązały się do dalszych startów w mistrzostwach.

Poprzednia umowa handlowa miała wygasnąć na koniec tego sezonu. Nowa umowa jest pierwszą, która została podpisana przez nowych właścicieli, czyli Liberty Media.

"Ten rok był bezprecedensowy dla świata i jesteśmy dumni, że Formuła 1 mogła powrócić do wyścigów w bezpieczny sposób", powiedział prezes i dyrektor generalny Formuły 1 Chase Carey.

"Na początku roku powiedzieliśmy, że ze względu na płynny charakter pandemii porozumienie Concorde będzie wymagało dodatkowego czasu na uzgodnienie i cieszymy się, że do sierpnia udało nam się osiągnąć porozumienie wszystkich 10 zespołów co do planów na długoterminową przyszłość naszego sportu."

"Wszyscy nasi kibice chcą widzieć bardziej wyrównane wyścigi, walkę koło w koło i by każdy zespół miał szansę na wejście na podium. Nowe porozumienie Concorde, w połączeniu z przepisami na rok 2022, stworzy podstawy, aby to urzeczywistnić i stworzyć środowisko, które będzie zarówno sprawiedliwsze finansowo, jak i wypełni luki pomiędzy zespołami na torze wyścigowym".

W ramach umowy zespoły zaakceptowały zmienione warunki finansowe, które zastąpią poprzednią, szeroko krytykowaną strukturę nagród pieniężnych, która przyznawała niektórym zespołom znaczące premie. Oznaczało to, że tacy jak Ferrari zaakceptowali mniej korzystne warunki handlowe. Jednak wczoraj zespół potwierdził, że pozostanie w mistrzostwach.

Ferrari jest jedynym zespołem, który rywalizował w każdym sezonie od inauguracji mistrzostw w 1950 roku. McLaren i Williams, kolejni najdłużej startujący zawodnicy, również potwierdzili wczoraj swoje zaangażowanie. Dzisiejsze ogłoszenie potwierdza, że ich siedmiu rywali również do nich dołączyło.