Formuła E anuluje rundę w Chinach z powodu koronawirusa

Formuła E odwołała swój wyścig w Chinach, który miała odbyć się w marcu, z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. To wydarzenie poddaje w wątpliwość, czy Grand Prix Chin Formuły 1 będzie mogło odbyć się w kwietniu na torze Shanghai International Circuit.

W zeszłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że wirus, który jak dotąd prawdopodobnie zabił ponad 300 osób, jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego na całym świecie. W ten weekend zgłoszono pierwszą śmierć z powodu wirusa poza Chinami, która miała miejsce na Filipinach.

Koronawirus pochodzi z Wuhan, położonego 700 kilometrów na północ od Sanyi, gdzie w przyszłym miesiącu miała się ścigać Formuły E.

"W związku z ciągłym rozprzestrzenianiem się wirusa i po ścisłych konsultacjach z odpowiednimi departamentami prowincji Hainan i Sanyi, Formuła E - wraz z FIA, Federacją Sportów Samochodowych i Motocyklowych Chińskiej Republiki Ludowej (CAMF) i regionalnym partnerem Enova Holdings - wspólnie postanowiły nie rozgrywać rundy Formuły E w Sanyi w zaplanowanym terminie 21 marca 2020 r.", ogłosiły w oświadczeniu mistrzostwa.

"Biorąc pod uwagę rosnące obecnie obawy związane ze zdrowiem oraz ogłoszenie przez Światową Organizację Zdrowia, że koronawirus jest zagrożeniem na skalę międzynarodową, Formuła E podjęła niezbędne środki w celu zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa podróżującym pracownikom, uczestnikom mistrzostw i widzom, co nadal ma ogromne znaczenie".

Wyścig jeszcze będzie mógł odbyć się później w trakcie sezonu.

"Ściśle współpracujemy z naszym regionalnym partnerem i lokalnymi władzami w prowincji Hainan i władzami miejskimi Sanya, aby nadal monitorować sytuację w miarę jej rozwoju", kontynuuje oświadczenie. "Wszystkie strony poświęcą odpowiednią ilość czasu na zbadanie potencjalnych alternatywnych terminów w przypadku poprawy sytuacji".