Top Ad unit 728 × 90

 

Słowo na niedzielę, zapowiedź wyścigu o GP Bahrajnu

Mamy małą powtórkę z zeszłego roku. Ferrari wspaniale radziło sobie w trakcie zimowych testów. W Australii w kwalifikacjach byli jednak wolniejsi od Mercedesów. W 2018 w Melbourne szczęśliwie Vettel wygrał, w tym roku nie udało mu się tej sztuczki powtórzyć. Do Bahrajnu przyjechali już jednak lepiej przygotowani i czerwoni zajmują pierwszy rząd startowy do dzisiejszego wyścigu.

Ewidentnie wyścig z przed dwóch tygodni, a dokładniej tor jest specyficzny i na dodatek Ferrari miało problemy z przegrzewaniem jednostki napędowej. To wszystko sprawiło, że byli daleko w tyle, teraz są natomiast daleko z przodu.

Wszyscy zadają sobie natomiast jedno pytanie, czy 99 zdobywca pole position w 999 Grand Prix Formuły 1 przełoży najszybsze okrążenie w sobotę na zdominowanie niedzielnego wyścigu? Charles Leclerc na pewno będzie chciał dołączyć do kierowców, którzy stawali na najwyższym stopniu podium, a to przecież dopiero początek sezonu z Ferrari dla niego.

Nowa gwiazda Formuły 1 na pewno nie pozostawia wątpliwości, czy jest w stanie tego dokonać. Pytanie nie brzmi kiedy tylko, czy uda się pokonać stres i czterokrotnego mistrza świata który startuje w takim samym bolidzie obok.

Zgodnie eksperci w internecie piszą, że przewaga Ferrari nad Mercedesem leży w prędkości na prostych. Tym samym ciężko sobie wyobrazić, że nagle w niedzielę srebrne strzały okażą się szybsze i wyprzedzą swoich najgroźniejszych rywali. Dużą rolę może tu jednak odegrać strategia i zużycie opon.

Wygląda na to, że Vettel ma bolid ustawiony na trochę mniej docisku. Dzięki temu ma większą prędkość maksymalną, ale opony będą się szybciej zużywać w zakrętach. W tym roku mamy mocniejszy DRS i aż 3 strefy w Bahrajnie więc na pewno zobaczymy więcej akcji na torze niż to miało miejsce w Australii. Może dlatego Mercedesy wybrały więcej docisku, skoro i tak DRS może im pomóc w wyprzedzaniu.

Wracając do strategii, jeśli wyprzedzanie będzie łatwiejsze to też łatwiejszym wyborem może być zjazd na dodatkowy pit stop. Pirelli twierdzi, że dwa pit stopy mogą oznaczać 8 sekund lepszy czas wyścigu biorąc pod uwagę mocno zużywający opony asfalt w Bahrajnie.

Z drugiej strony środek stawki w tym roku jest trochę bliżej i jest gęsto upakowany, a to oznacza, że zbyt wczesny zjazd czołówki na wymianę opon może oznaczać jazdę w tłoku, a to zdecydowanie nie pomaga.

Mercedes musi jechać blisko Ferrari na początku wyścigu. Jeśli uda im się ta sztuka to pewnie jeden z nich zjedzie na wczesny pit stop, który może okazać się błędem. Wszystkich ciekawi oczywiście, czy Ferrari będzie stawiać na Vettela i da mu lepszą strategię, ale raczej nie liczyłby na takie zagrywki. W Mercedesie Hamilton będzie liczył na lepszy start niż w Australii. Rok temu na początku sezonu bardzo słabo ruszał z bloków startowych i dosyć spokojnie pokonywał pierwszy zakręt. Na uwadze miał głównie nie popełnianie żadnych błędów.

W środku stawki mamy bardzo mocny zespół Haas i całą resztę, która na pewno zapewni nam rozrywkę. Dziwnie daleko startują kierowcy Renault, których tempo w dłuższych przejazdach na treningach było bardzo dobre, powinni się przebijać do przodu. Największą niespodzianką kwalifikacji było tempo McLarenów, zobaczymy czy uda im się utrzymać w pierwszej dziesiątce.

Williamsy mam nadzieję, że chociaż do pierwszego dublowania się pościągają, a sam Robert, że przejedzie pierwsze zakręty bez problemów. 

Pod koniec wyścigu ciekawa powinna być też walka o najszybsze okrążenie. Jednym słowem będzie to na pewno ekscytujący wyścig.

Z ciekawostek dziś Daniel Biały, czyli Pan Szafa z kanału na YouTubie Echa Paddocku pojawi się w studiu TVP Sport i będzie tam też jego materiał o Formule 1 od strony technicznej. Serdecznie zapraszam do oglądania już od 17:00.
Wszelkie prawa zastrzeżone F1 Fan Klub © 2010 - 2019
This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula One group of companies. F1, and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.