Top Ad unit 728 × 90

 

Statystyki i ciekawostki po GP Niemiec 2016

Sezon 2016 rozpoczęliśmy od czterech z rzędu zwycięstw Nico Rosberga. Wydawało się, że ten sezon należy do Niemca. Jego przewaga nad Lewisem rosła z wyścigu na wyścig. Obecnie jesteśmy w trakcie letniej przerwy i to Hamilton ma 19 punktów przewagi po odniesieniu czterech zwycięstw z rzędu... do końca sezonu jeszcze wiele wyścigów i statystyki nie są w stanie pokazać w tym momencie kto dowiezie prowadzenie do końca.

Po raz pierwszy w historii Formuły 1 dwóch różnych kierowców wygrało po 4 wyścigi z rzędu w tym samym sezonie. Hamilton jest też pierwszym kierowcą, który wygrał tyle wyścigów w jednym miesiącu, z drugiej strony to dopiero drugi raz mieliśmy aż tyle wyścigów w ciągu 30 dni. Poprzednio w sezonie 2005 wygrywało 3 różnych kierowców Fernando Alonso we Francji i Niemczech, Juan Pablo Montoya w Wielkiej Brytanii i Kimi Raikkonen na Węgrzech.

Sezon 2016 jest specyficzny, nie tylko mamy aż 21 wyścigów, ale w październiku ponownie mamy cztery wyścigi w jednym miesiącu: GP Malezji, Japonii, USA i Meksyku.

Hamilton odniósł 49 zwycięstwo w karierze i może w tym roku łatwo wyprzedzić w tabeli wszech czasów Alaina Prosta, który na swoim koncie ma 51 wygranych Grand Prix. Dla Lewisa pewnie i tak większe znaczenie ma wyrównanie ilości wygranych tytułów, a jest ku temu na dobrej drodze.

Rosberg po raz 27 zdobył pole position, co wysuwa go w tabeli wszech czasów przed Mikę Hakkinena. Tylko ośmiu innych zawodników ma więcej startów z pierwszego pola niż on. 30 lat temu jego ojciec Keke zdobył na tym torze swoje ostatnie 5 pole position w karierze.

Słaby start Nico oznacza, że po raz siódmy w tym sezonie startujący z pierwszego pola nie był na koniec pierwszego okrążenia na pole position. Idealnie pokazuje to jak słabe starty mają zawodnicy Mercedesa w tym roku.

Daniel Ricciardo startował po raz 100 w wyścigu F1, po raz pierwszy pił natomiast szampan z swojego buta na podium. Australijczyk ustanowił najszybsze okrążenie wyścigu po raz szósty w karierze. Dwóch kierowców Red Bulla stało na podium po raz pierwszy od GP Węgier 2015.
Wszelkie prawa zastrzeżone F1 Fan Klub © 2010 - 2019
This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula One group of companies. F1, and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.