Telemetria w Formule 1

Sauber postanowił przygotować dla wszystkich fanów bardzo fajny filmik. Zespół stara się wyjaśnić w bardzo prosty sposób jak w bolidzie zbierane są dane telemetryczne i jak są one analizowane.

Możemy dowiedzieć się też kilku ciekawostek. Filmik wyjaśnia, że w bolidzie dane zbiera około 140 sensorów. 10MB danych jest zbieranych przez nie w trakcie jednego okrążenia. W trakcie całego weekendu zespół otrzymuje w ten sposób 30GB danych na weekend Grand Prix. Dane te są analizowane przez 4 inżynierów.

Wyjaśnione są też specyficzne momenty, które można odczytać z telemetrii, takie jak: uślizg tylnych kół przy zmianie biegu, czy korzystanie z sprzęgła w trakcie redukcji biegów i wiele więcej. Zresztą zobaczcie sami.

Dane pochodzą z toru Fiorano we Włoszech. Zawodnik prowadzący bolid rozpędził się tam tylko do 242km/h

Zespoły rzadko kiedy dzielą się swoimi danymi telemetrycznymi. Pamiętacie jaka afera była dwa lata temu jak Hamilton ujawnił dane do sieci?

Z ciekawostek zachęcam do obejrzenia starego filmu, który pokazuje styl jazdy Michaela Schumachera właśnie korzystając z telemetrii - znajdziecie go tutaj