Nowości w transmisjach F1 w sezonie 2024

W sezonie 2024 fani Formuły 1 mogą spodziewać się minimalnie usprawnionej oprawy graficznej oraz audio w trakcie transmisji sesji. Po pierwsze usprawnione zostaną komunikaty team radio.

Wprowadzono nowy system, który przyspiesza proces wybierania najlepszych komunikatów z każdego z zespołów i ich emisji w trakcie sesji. To ułatwi dostarczanie bardziej klarownych wiadomości w szybszym tempie, eliminując wcześniejsze problemy z przeoczeniem kluczowych momentów.

Wykorzytano nowe możliwości AI i wszystkie komunikaty radiowe są teraz po chwili zamienione na tekst, dzięki czemu realizatorzy szybciej są w stanie wyłapać ciekawe wiadomości bez ich odsłuchiwania. Dzięki temu czas reakcji zostanie skrócony o dwie, trzy sekundy, może wydawać się niewiele, ale w trakcie transmisji na żywo może być istotne.

W sezonie 2024 zostanie w pełni wykorzystana kamera stabilizowana, która pojawiła się kilka razy w poprzednim sezonie. Początkowo wprowadzona w Zandvoort, wielu ją chwaliło bo sprawdziła się tam na pochyłych zakrętach.

Dodatkowo, F1 planuje wprowadzić nową kamerę skierowaną w tył, umieszczoną przy tylnym świetle nad dyfuzorem. Testowana w 2023 roku, dostarczy ona lepszych wrażeń wizualnych dotyczących bliskości ścigających się samochodów.

Nastąpi również rewolucja w grafikach telewizyjnych, z większym użyciem alertów dla istotnych wydarzeń w wyścigu, takich jak zmiana pogody czy nowy lider wyścigu. F1 będzie także intensywniej korzystać z obrazu w obrazie, aby lepiej ukazać incydenty na torze lub w alei serwisowej

Formuła 1 poszerzy również wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej. Dotychczas głównie używana do sponsorowania logo wokół torów, teraz w 2024 roku zostanie wykorzystana do informacji w trakcie wyścigu, takich jak liczba pozostałych okrążeń.

Poniżej przykład podzielonego ekranu i powtórki pojedynku na torze.