Nowe zestawy LEGO F1, recenzja McLarenów i Mercedesa

Na polskim rynku pojawiły się nowe zestawy wyścigowych klocków LEGO, stworzone we współpracy z renomowanymi markami: Zespołem McLaren oraz Mercedes-AMG PETRONAS Formula 1 Team. Mam przyjemność podzielić się z wami recenzją oraz pierwszymi wrażeniami ze składania trzech modeli bolidów McLarena i Mercedesa. Filmiki z składania możecie znaleźć na moim TikToku

McLaren F1 LEGO

Zestaw LEGO Samochód wyścigowy LEGO® Icons McLaren MP4/4 i Ayrton Senna.

Bolid z klocków LEGO McLarena jest jednym z lepszych, które w ostatnim czasie składałem. Słynny bolid Formuły 1 z 1988 roku, w którym Ayrton Senna zdobył swój pierwszy tytuł mistrzowski.
Zawartość zestawu - oprócz modelu bolidu, zestaw zawiera również minifigurkę Ayrtona Senny, podstawkę do prezentowania modelu i podium z cytatem Senny. Zestaw składa się z 693 klocków, w tym kilku nowych elementów, takich jak opony i zawieszenie.

Budowa modelu jest przyjemna i stosunkowo szybka, ale nie tak zaawansowana jak w większych zestawach LEGO Icons. Model wiernie odwzorowuje kształt i detale bolidu, z wyjątkiem przedniej szyby, która wygląda nieproporcjonalnie. Szkoda też, że tylne opony nie są szersze od przednich. Model jest niski i elegancki, z licznymi naklejkami i elementami z nadrukami.

Oficjalnie zestaw kosztuje 379,99 złotych, co jest rozsądną ceną, biorąc pod uwagę liczbę klocków, ekskluzywną minifigurkę i podstawkę. W sklepach internetowych można go znaleźć za około 300zł Zestaw jest atrakcyjny dla fanów Formuły 1 i Ayrtona Senny.

LEGO® Icons McLaren MP4/4 & Ayrton Senna

Wiek: 18+ 

Elementy: 693

Nr produktu: 10330 

Wymiary: 12 cm wysokości, 32 cm długości i 17 cm szerokości 
LEGO McLaren

Zestaw LEGO Samochód wyścigowy McLaren Formula 1 wersja 2023

Najmniejszego zestaw, którym jest bolid McLarena z sezonu 2023. Liczący 245 elementów zestaw skierowany jest głównie do dzieci od dziewiątego roku życia i należy do linii Speed Champions. Warto zauważyć, że mimo swojej kompaktowej formy, bolid MCL60 został zgrabnie odwzorowany.

Kolorystyka zestawu oddaje barwy zespołu McLarena na torze, a liczne nadruki sponsorów dodają realizmu. Należy jednak zauważyć, że ze względów oczywistych dla klocków dla dzieci, niektóre logo trzeba nakleić samodzielnie. Figurka kierowcy, choć neutralna, jest miłym dodatkiem. Wymiary zbudowanego modelu to 19 cm długości, 7 cm szerokości i 4 cm wysokości.

Zestaw składa się szybko, nawet dla mniejszych dzieci nie powinno to być wyzwaniem. Instrukcja jest bardzo dokładna, co może być zarówno zaletą, jak i wadą dla bardziej doświadczonych konstruktorów. Należy także zauważyć, że opony są typu slick, jednak ich jednolity rozmiar na obu osiach może rozczarować entuzjastów, biorąc pod uwagę różnice w rzeczywistych bolidach F1.

Cena zestawu wynosi standardowo 129,99 zł, jednak można go znaleźć w niektórych sklepach za nieco ponad 100 zł. Polecam ten zestaw zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, zwłaszcza tych, którzy cenią sobie przyjemność z budowania.

LEGO® Speed Champions 2023 McLaren Formula 1 Race Car

Wiek: 9+ 

Elementy: 245 

Nr produktu: 76919 

Wymiary: 4 cm wysokości, 19 cm długości i 7 cm szerokości.

LEGO Mercedes


Zestaw LEGO Mercedes-AMG F1 W14 E Performance Pull-Back

Kolejnym zestawem, który miałem okazję złożyć, jest model bolidu W14 zespołu Mercedes-AMG. Liczący 240 elementów zestaw z linii Technic skierowany jest do dzieci od siódmego roku życia. Wydaje się być nieco bardziej wymagający niż opisany wcześniej model McLarena.

Zeszłoroczny Mercedes W14 zaskakuje mechanizmem „Pull-Back”, pozwalającym na napędzenie bolidu do przodu po nakręceniu go do tyłu. Choć ta funkcja może dostarczyć dodatkowej zabawy, zastanawiam się nad jej praktycznym zastosowaniem, zwłaszcza w kontekście łatwego uszkodzenia modelu w wyniku uderzeń czy upadków.

Wizualnie bolid prezentuje się nieco mniej imponująco niż McLarenowy odpowiednik. Opony, niestety, nie są typu slick, co może zniechęcić entuzjastów, a ich nietypowy wygląd może psuć ogólny efekt modelu. Wymiary zbudowanego bolidu to 24 cm długości, 10 cm szerokości i 6 cm wysokości.

Cena tego zestawu również wynosi standardowo 129,99 zł, jednak warto zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować w omawianego wcześniej McLarena. Choć model Mercedesa jest większy, jego realizacja i jakość nieco odbiegają od oczekiwań.

LEGO® Technic™ Mercedes-AMG F1 W14 E Performance Pull-Back

Wiek: 7+ 

Elementy: 240 

Nr produktu: 42165  

Wymiary: 6 cm wysokości, 24 cm długości i 10 cm szerokości.

Podsumowując, oba zestawy oferują ciekawe doświadczenie składania oraz przyjemność z posiadania własnych modeli bolidów F1. Wybór między nimi zależy głównie od preferencji dotyczących marki i wyglądu danego modelu.