Haas odpowiada czy sprzeda zespół


Haas Racing ogłosił niedawno zaskakującą decyzję o zastąpieniu długoletniego dyrektora zespołu, Guenthera Steinera. Gene Haas, założyciel zespołu, wyraził swoje rozczarowanie związane z kolejnym zakończonym sezonem na ostatnim miejscu w klasyfikacji generalnej.

W roku 2021 zespół spadł na dziesiąte miejsce, skupiając swoje wysiłki na przygotowaniu samochodu do nowych przepisów technicznych, które miały wejść w życie w kolejnym sezonie. Pomimo awansu na ósme miejsce w klasyfikacji w 2022 roku, w minionym sezonie ponownie znaleźli się na dnie stawki.

Haas wyjaśnił, że decyzja o zmianie Steinera była podyktowana słabymi wynikami zespołu: "Jesteśmy już ósmym rokiem, ponad 160 wyścigów - nigdy nie staliśmy na podium. W ostatnich latach zajmowaliśmy dziesiąte lub dziewiąte miejsce. Nie twierdzę, że to wina Guenthra, ale wydaje się, że to odpowiedni moment na zmiany i spróbowanie nowego kierunku."

Spekulacje pojawiły się w związku z możliwością sprzedaży zespołu Andretti Global, które uzyskało zatwierdzenie do wstąpienia do serii przez FIA w zeszłym roku. Haas jednak wykluczył tę opcję, podkreślając, że nie przyszedł do F1 po to, aby sprzedać zespół, lecz aby rywalizować i być konkurencyjnym.

"Nie weszłem do F1, żeby sprzedać", powiedział. "Zrobiliśmy to, bo chcieliśmy ścigać się. Guenther miał tę samą perspektywę. Nie jesteśmy tu, aby się wycofać, chcemy rywalizować i być konkurencyjni."

Haas dostrzega potrzebę poprawy wyników, zarówno dla utrzymania obecnych sponsorów, jak i przyciągania nowych. "Łatwiej utrzymać sponsorów i przyciągać nowych, gdy jesteśmy zespołem środka stawki, a nie ostatnim miejscem. To moja perspektywa. Jednocześnie, jeśli będziemy trochę szybsi, dostaniemy więcej pieniędzy od FOM, co ułatwi nam życie."

Zastępcą Steinera będzie długoletni inżynier Ayao Komtasu, a zespół planuje mianowanie dyrektora operacyjnego ds. spraw niezwiązanymi z zawodami sportowymi.

Pytania do artykułu:

1. Dlaczego Haas zdecydował się na zmianę dyrektora zespołu po ostatnim miejscu w klasyfikacji?

2. Czy spekulacje dotyczące sprzedaży zespołu Andretti Global mają realne podstawy?

3. Jakie są główne powody, dla których Haas uważa, że zmiana jest konieczna po ośmiu latach?

4. Jakie korzyści Haas widzi w poprawie wyników zespołu z perspektywy finansowej i przyciągania sponsorów?

5. Jak różni się podejście Ayao Komtasu do zarządzania zespołem od dotychczasowego podejścia Steinera?