Haas ma nowego szefa zespołu

Haas F1 Team ogłosił nowego szefa zespołu, Ayao Komatsu, obejmuje stanowisko, a Guenther Steiner opuszcza organizację ze skutkiem natychmiastowym po dziesięciu latach kierowania jej operacjami. Komatsu, awansowany z funkcji Dyrektora ds. Inżynierii, związany jest z zespołem od jego debiutanckiego sezonu w 2016 roku, rozpoczynając jako Główny Inżynier Wyścigowy.

Z ponad 20-letnim doświadczeniem w Formule 1, zarówno w dziedzinie inżynierii, jak i zarządzania, 47-letni japoński absolwent inżynierii rozpoczął swoją karierę w motorsporcie w British American Racing, a następnie spędził długie lata w Renault. Teraz, jako szef zespołu, Komatsu będzie nadzorował wszystkie elementy związane z rywalizacją w zespole.

Odpowiadać będzie za ogólną strategię zespołu i ostateczne wyniki na torze, mając za zadanie maksymalizację potencjału zespołu poprzez umocnienie pracowników oraz efektywne procesy i struktury.

W celu dalszego wzmocnienia operacji zespołu poza torem, a także zgodnie z naciskiem Komatsu na wyniki jako Szefa Zespołu, planowane jest mianowanie Dyrektora Operacyjnego z siedzibą w europejskim oddziale MoneyGram Haas F1 Team w Banbury, który będzie zarządzał wszystkimi sprawami spoza rywalizacji.

Właściciel zespołu, Gene Haas, skomentował zmiany, wyrażając wdzięczność wobec Guenthera Steinera za dziesięcioletnią pracę oraz życząc mu powodzenia w przyszłości. Haas podkreślił, że decyzja o mianowaniu Komatsu wynika z potrzeby poprawy wyników na torze i umocnienia inżynierii w zarządzaniu zespołem.

"Jestem bardzo podekscytowany możliwością pełnienia funkcji szefa zespołu w MoneyGram Haas F1 Team", powiedział Ayao Komatsu. "Od debiutu zespołu w 2016 roku jestem mocno zaangażowany w jego sukces w Formule 1. Cieszę się, że będę kierować naszym programem oraz różnymi operacjami wewnętrznymi, abyśmy mogli zbudować strukturę generującą lepsze wyniki na torze."

"Jesteśmy przedsiębiorstwem opartym na wynikach", kontynuował Komatsu. "Ostatnio nie byliśmy wystarczająco konkurencyjni, co było źródłem frustracji dla nas wszystkich. Mamy niesamowite wsparcie od Gene'a i naszych różnych partnerów, i chcemy odwzajemnić ich entuzjazm poprawionym produktem na torze. Mamy świetny zespół ludzi w Kannapolis, Banbury i Maranello, i wspólnie wiem, że osiągniemy wyniki, na jakie stać nas jako zespół."

Sezon 2024 FIA Formula 1 World Championship rozpocznie się testami przedsezonowymi na torze Bahrain International Circuit od 21 do 23 lutego, a inauguracyjny wyścig – Grand Prix Bahrajnu, odbędzie się w tym samym miejscu od 29 lutego do 2 marca.
Komatsu, szef zespołu Haas