Oficjalnie, Grand Prix Bahrajnu bez kibiców

Właściciele Grand Prix Bahrajnu właśnie ogłosili, że wyścig na ich torze odbędzie się przy pustych trybunach. Będzie to pierwsze takie Grand Prix w historii Formuły 1. Tym samym będzie to też pierwszy wyścig w tym roku zorganizowany w takich okolicznościach, jestem przekonany, że kolejne kraje mogą w podobny sposób reagować na koronawirusa.

Tymczasem na Grand Prix Australii, które ma odbyć się już za tydzień, sprzedano więcej biletów niż rok temu...

Oświadczenie możecie przeczytać poniżej:

W porozumieniu z naszymi międzynarodowymi partnerami i krajową grupą zadaniową do spraw zdrowia w Bahrajnie podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu tegorocznego Grand Prix Bahrajnu bez uczestnictwa fanów.

Jako kraj-gospodarz F1, równoważenie dobrobytu kibiców i uczestników wyścigów jest ogromną odpowiedzialnością. Biorąc pod uwagę ciągłe rozprzestrzenianie się koronawirusa na całym świecie, zwołanie dużego wydarzenia sportowego, które jest otwarte dla publiczności i pozwala tysiącom międzynarodowych podróżników i lokalnych kibiców na interakcję w bliskiej odległości, nie byłoby w tej chwili właściwe. Aby jednak zapewnić, że ani sport, ani jego globalna baza kibiców nie zostaną nadmiernie dotknięte, sam weekend wyścigowy będzie nadal transmitowany w telewizji.

Własne wczesne działania Bahrajnu mające na celu zapobieganie, identyfikację i izolowanie przypadków osób z koronawirusem były dotychczas niezwykle udane. Podejście to obejmowało szybkie, proaktywne działania, polegające na zidentyfikowaniu osób dotkniętych wirusem, z których przytłaczająca większość przypadków dotyczy osób podróżujących do kraju drogą lotniczą.

Agresywne środki ograniczania interakcji społecznych jeszcze bardziej zwiększyły skuteczność zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa, co w oczywisty sposób byłoby prawie niemożliwe do utrzymania, gdyby wyścig przebiegał zgodnie z pierwotnym planem.

Wiemy, jak wiele osób będzie rozczarowanych tą wiadomością, zwłaszcza osoby planujących podróż na to wydarzenie, które stało się kamieniem węgielnym międzynarodowego kalendarza F1, ale bezpieczeństwo musi pozostać naszym najwyższym priorytetem.