Wyniki 3 rundy Formuły E w Santiago, Chile

Max Guenther zdobył swoje pierwsze zwycięstwo w Formale E, po emocjonującej walce w Santiago z Antonio Felixem da Costa.

Wysokie temperatury w chilijskiej stolicy spowodowały, że wyścig był szalenie interesujący. Wielu kierowców walczyło przez to z oszczędzaniem baterii. Max zapewnił sobie zwycięstwo manewrem wyprzedzania na Da Coscie dopiero na ostatnim okrążeniu.

Mitch Evans startował z pole position. Pascal Wehrlein dobrze wystartował i przesunął się z trzeciej na drugą pozycję, wyprzedzając Guenthera. Para kontynuowała walkę, przez pierwsze 10 minut, co pozwoliło liderowi powiększać przewagę.

Jak już wspomniałem, wysokie temperatury w Santiago oznaczały, że kierowcy byli pod presją, by wcześnie zastosować tryb ataku, a tryb wyższej mocy był dodatkowym obciążeniem dla temperatury akumulatora i układu napędowego. Kiedy samochody Formuły E zaczynają się przegrzewać, kierowcy nie mają innego wyboru, jak tylko zwolnić.

Wirtualny samochód bezpieczeństwa na chwilę pojawił się po tym, jak na torze zatrzymał się kolega z zespołu Guenthera, lider mistrzostw przed tym wyścigiem, Alexander Sims. Po wznowieniu ścigania Daniel Abt obrócił Sama Birda. Chwilę później na prostej startowej nagle odpadło przednie skrzydło Olivera Rowlanda.

Felipe Massa i Edoardo Mortara awansowali w stawce i wyglądało na to, że będą stali na podium, ale zderzyli się ze sobą, co doprowadziło do odpadnięcia z wyścigu tego drugiego.

Dwadzieścia trzy minuty przed końcem, Guenther wyszedł na prowadzenie dzięki korzystaniu z trybu ataku.

Da Costa w międzyczasie przebijał się z tyłu stawki. Z łatwością wyprzedzał kolejnych kierowców, aż na trzy minuty przed końcem objął prowadzenie. Guenther spadł na drugą pozycję. Obaj mieli mniej niż 6% baterii, a musieli walczyć o wygraną do końca. Zostały im dwa okrążenia.

Guenther zachował trochę więcej energii na ostatnie okrążenie i wyprzedził Da Costę.

Szóste miejsce Stoffel Vandoorne oznacza, że zawodnik Mercedesa objął prowadzenie w mistrzostwach, a BMW Andretti po trzeciej rundzie prowadzi w klasyfikacji konstruktorów.

Skrót kwalifikacjiSkrót wyściguWyniki wyścigu

1. Max Guenther - BMW Andretti
2. Antonio Felix da Costa - DS Techeetah
3. Mitch Evans - Jaguar
4. Pascal Wehrlein - Mahindra
5. Nyck de Vries - Mercedes
6. Stoffel Vandoorne - Mercedes
7. Lucas di Grassi - Audi
8. James Calado - Jaguar
9. Felipe Massa - Venturi
10. Sam Bird - Dziewica
11. Nico Mueller - Smok
12. Oliver Turvey - Nio
13. Sebastien Buemi - Nissan EDams
14. Daniel Abt - Audi
15. Robin Frijns - Dziewica
16. Ma Qinghua - Nio
17. Oliver Rowland - Nissan EDams
DNF Jerome D'Ambrosio - Mahindra
DNF Brendon Hartley - Smok
DNF Jean-Eric Vergne - DS Techeetah
DNF Edoardo Mortara - Venturi
DNF Andre Lotterer - Porsche
DNF Alexander Sims - BMW Andretti
DNF Neel Jani - Porsche