Top Ad unit 728 × 90

Statystyki po GP Włoch 2014

Lewis Hamilton może i miał słaby start do niedzielnego Grand Prix Włoch, ale dobre tempo pozwoliło mu wywalczyć dwudziestą ósmą wygraną w karierze. Dzięki temu awansował na siódme miejsce w klasyfikacji wszech czasów.

Kierowca Mercedesa w sobotę zdobył pole position, wygrał wyścig w niedzielę i uzyskał najlepszy czas okrążenia. To był jego czwarty hat trick w karierze. Tylko Sebastian Vettel (8) i Fernando Alonso (5) mają ich więcej na koncie z aktualnej stawki. Prowadzący w mistrzostwach Nico Rosberg nigdy jeszcze tego nie dokonał.

12 razy w historii F1 kierowca zdobył mistrzostwo nie wygrywając największej ilości wyścigów w sezonie. W taki sposób Hamilton wygrał tytuł w 2008 roku.

Hamilton jeszcze nigdy w karierze nie wygrał aż sześciu wyścigów w sezonie. Jego kolega z zespołu ma na swoim koncie 22 punkty więcej w tabeli, ale wygrał tylko w czterech wyścigach. Problemy techniczne i wyścig w Belgii nie pomagają Lewisowi w walce o drugi tytuł. Przed nami jeszcze sześć Grand Prix i aż 175 punktów maksymalnie do zdobycia.

Drugie miejsce Rosberga dało Mercedesowi ich siódme podwójne zwycięstwo w tym sezonie. Potrzebują jeszcze trzy takie rezultaty by wyrównać rekord McLarena z 1988 roku.

Felipe Massa po raz pierwszy w tym sezonie i w swojej karierze za kierownicą Williamsa stanął na podium. Valtteri Bottas był czwarty i ten rezultat pozwolił zespołu z Grove awansować na trzecie miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Mają teraz 177 punktów o całe 22 więcej niż w czterech poprzednich sezonach razem.

Sebastian Vettel po raz kolejny na metę dojechał za Danielem Ricciardo. Niemiec tylko w swoim domowym Grand Prix dojechał przed swoim kolegą z zespołu.

To był bardzo rozczarowujący dzień dla Ferrari. Alonso przerwał swoją passę i po raz pierwszy od GP Malezji 2010 nie dojechał do mety z powodu awarii technicznej. Hiszpan był też ostatnim kierowcą, który punktował we wszystkich wyścigach tego sezonu.

Sauber po raz 13 z rzędu nie dojechał w pierwszej dziesiątce. To jest ich najdłuższa seria w Formule 1.
This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula One group of companies. F1, and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.