Statystyki po GP Włoch 2014

Lewis Hamilton może i miał słaby start do niedzielnego Grand Prix Włoch, ale dobre tempo pozwoliło mu wywalczyć dwudziestą ósmą wygraną w karierze. Dzięki temu awansował na siódme miejsce w klasyfikacji wszech czasów.

Kierowca Mercedesa w sobotę zdobył pole position, wygrał wyścig w niedzielę i uzyskał najlepszy czas okrążenia. To był jego czwarty hat trick w karierze. Tylko Sebastian Vettel (8) i Fernando Alonso (5) mają ich więcej na koncie z aktualnej stawki. Prowadzący w mistrzostwach Nico Rosberg nigdy jeszcze tego nie dokonał.

12 razy w historii F1 kierowca zdobył mistrzostwo nie wygrywając największej ilości wyścigów w sezonie. W taki sposób Hamilton wygrał tytuł w 2008 roku.

Hamilton jeszcze nigdy w karierze nie wygrał aż sześciu wyścigów w sezonie. Jego kolega z zespołu ma na swoim koncie 22 punkty więcej w tabeli, ale wygrał tylko w czterech wyścigach. Problemy techniczne i wyścig w Belgii nie pomagają Lewisowi w walce o drugi tytuł. Przed nami jeszcze sześć Grand Prix i aż 175 punktów maksymalnie do zdobycia.

Drugie miejsce Rosberga dało Mercedesowi ich siódme podwójne zwycięstwo w tym sezonie. Potrzebują jeszcze trzy takie rezultaty by wyrównać rekord McLarena z 1988 roku.

Felipe Massa po raz pierwszy w tym sezonie i w swojej karierze za kierownicą Williamsa stanął na podium. Valtteri Bottas był czwarty i ten rezultat pozwolił zespołu z Grove awansować na trzecie miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Mają teraz 177 punktów o całe 22 więcej niż w czterech poprzednich sezonach razem.

Sebastian Vettel po raz kolejny na metę dojechał za Danielem Ricciardo. Niemiec tylko w swoim domowym Grand Prix dojechał przed swoim kolegą z zespołu.

To był bardzo rozczarowujący dzień dla Ferrari. Alonso przerwał swoją passę i po raz pierwszy od GP Malezji 2010 nie dojechał do mety z powodu awarii technicznej. Hiszpan był też ostatnim kierowcą, który punktował we wszystkich wyścigach tego sezonu.

Sauber po raz 13 z rzędu nie dojechał w pierwszej dziesiątce. To jest ich najdłuższa seria w Formule 1.