Jordan: Peter Sauber powinien sprzedać zespół


W sezonie 2005 Eddie Jordan podjął jedną z najlepszych decyzji w swojej karierze. Formuła 1 powoli się zmieniała, a kilka lat później nastąpił kryzys ekonomiczny. Jordan sprzedał jednak w dobrym momencie swój zespół grupie Midland i teraz twierdzi, że Peter Sauber również powinien o tym pomyśleć.

Zespół Sauber osiąga w tym sezonie najgorsze wyniki od lat. W swojej ponad 20 letniej w historii tak słaby początek sezonu mieli tylko w 2010 roku po tym jak rozstali się z BMW. W ostatnich dniach pojawiły się plotki, że to Caterham jest na sprzedaż (zdementowane przez zespół), ale Jordan twierdzi, że to właśnie Sauber powinien być wystawiony na licytację.

Zespół już przed tym sezonem był w słabej formie finansowej, ale wyniki, które osiąga na pewno nie pomogą mu szukać sponsorów, którzy mogą poprawić tą sytuację. Eddie twierdzi, że może być już tylko gorzej. Małe zespoły płacą, dużo za dużo za nowe silniki, a kolejne rozmowy dotyczące cięcia kosztów nic nie przynoszą.

Sauber już raz sprzedał zespół. BMW opuściło jednak F1 w 2009 po czterech sezonach i Peter musiał ratować to co z zespołu zostało. Uratował wtedy wiele stanowisk pracy, ale z ekonomicznego punktu widzenia na pewno nie była to dla niego dobra decyzja.

Sauber w Formule 1 jest od 1993 roku i już w pierwszym wyścigu udało im się zdobyć dwa punkty, a wtedy punktowało tylko sześciu pierwszy zawodników. Rok później mieli silniki Mercedesa i podpisali 10 letni kontrakt z Red Bullem. Dzięki nim do Formuły 1 trafili tacy kierowcy jak Kimi Raikkonen, Robert Kubica czy Nick Heidfeld.

Teraz pytanie brzmi, czy Sauberowi uda się wyjść z dołka w jakim się teraz znajduje? Możliwe, że wystawienie zespołu na sprzedaż to może być ich jedyna opcja wyjścia z tej trudnej sytuacji, tylko czy znajdzie się inwestor, który nie zniszczy dorobku tego zespołu w jeden sezon.