Słowo na niedzielę - Procesja, czy powtórka z Bahrajnu?

Przed nami piąty już tegoroczny wyścig Formuły 1. Zespół Mercedesa tak jak w pierwszych wyścigach tego sezonu dominuje, ale dopiero po raz drugi Lewis Hamilton i Nico Rosberg startują z pierwszego rzędu razem. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce w Bahrajnie i mieliśmy szalenie ciekawy wyścig.

Circuit de Catalunya z drugiej strony nie należy do torów, na których odbywają się ekscytujące Grand Prix, więc tak dla pewności może zdrzemnijcie się przed wyścigiem co by w razie czego nie zasnąć ;-)

Najciekawszy oczywiście będzie start. W Hiszpanii mamy bardzo długą prostą prowadzącą do pierwszego zakrętu i każdy błąd może za sobą ponieść duże konsekwencje. W Bahrajnie Hamiltonowi udało się awansować na prowadzenie i z tej pozycji łatwiej mu było kontrolować wyścig. Dlatego też największa szansa Rosberga na odniesienie zwycięstwa to pokonanie już Lewisa na samym starcie.

Jeśli ta sztuka mu się nie powiedzie to Nico straci prowadzenie w klasyfikacji mistrzostw świata. Czy ktoś może zaszkodzić kierowcom Mercedesa? Teoretycznie szanse są małe, ale zawsze może zdarzyć się coś niespodziewanego, jak wyjazd samochodu bezpieczeństwa w nieodpowiednim momencie. Takich sytuacji po prostu nie można przewidzieć.

Najgorsze co można zrobić, to stracić w Hiszpanii pozycje już na starcie. Tor ten znany jest z tego, że trudno się na nim wyprzedza. Jak zawsze dobrze startuje Fernando Alonso. Hiszpan jedzie u siebie i chciałby uzyskać jak najlepszy rezultat. Ostatnio dobrze radzi sobie na samym początku wyścigu również Felipe Massa. Brazylijczyk w ostatnich dwóch wyścigach całkiem nieźle odjeżdżał spod świateł, niestety w Chinach doszło do kontaktu między nim, a jego byłym kolegą z zespołu. Brazylijczyk słabo wypadł w Q3, więc jego tempo może być lepsze od kilku zawodników, którzy zakwalifikowali się do wyścigu przed nim.

Valtteri Bottas startuje z czwartego miejsca i jeśli uda mu się dobrze wystartować to może znaleźć się nawet między zawodnikami Mercedesa. Jeśli któryś z dwójki Hamilton, Rosberg utknie za jakimkolwiek zawodnikiem tuż po starcie, to możemy się pożegnać z ciekawą walką o prowadzenie.

Na starcie warto zwrócić uwagę na Romaina Grosjeana. Kierowca Lotusa osiągnął bardzo dobry rezultat w kwalifikacjach i jestem niesamowicie ciekawy, jak poradzi sobie w wyścigu.

Kierowcy prawdopodobnie w trakcie wyścigu do boksów będą zjeżdżać dwa lub trzy razy. W tym roku tor w Hiszpanii ma słabą przyczepność, jest mniej nagumowany niż zwykle i wyższe temperatury też nie pomagają. Na dodatek Pirelli zabrało na ten wyścig twardsze mieszanki, więc powtórki czterech pit stopów z zeszłego roku nie będzie.

W niedzielę ma być troszkę chłodniej i kilku kierowców może na tym zyskać, między innymi Jenson Button, który narzekał na temperatury asfaltu. Jeśli to nie pomoże, to będziemy dziś oglądać dużo uślizgów na wyjściu z zakrętów.

Ciekawe jaką strategię na ten wyścig obierze Sebastian Vettel. Startuje dopiero z 15 pozycji i na pewno musi wykorzystać jakieś agresywne podejście. Red Bull popracował przez te trzy tygodnie nad prędkością maksymalną RB10, więc może trochę łatwiej mu będzie wyprzedzać.

Podsumowując. Na pewno może być ciekawie z przodu, gdzie walczyć mogą kierowcy Mercedesa. Mam nadzieję, że Williams w końcu pojedzie wyścig bez żadnych problemów. Ciekawi mnie forma Lotusa i to jak sobie poradzi Vettel. Mam też nadzieję, że nie będziemy oglądać procesji, bo nie na to czekałem trzy tygodnie...