Zapowiedź Grand Prix Australii 14-16.03.2014

To już w ten weekend pierwszy wyścig sezonu 2014. Grand Prix Australii po raz kolejny jest pierwszą rundą mistrzostw świata. Tymczasowy tor uliczny w Albert Park jest już gotowy, a wszystkie zespoły i zawodnicy są już na miejscu.

Cechy charakterystyczne toru w Albert Park to przede wszystkim mała przyczepność mechaniczna. Tor ten w trakcie weekendu jest coraz lepiej nagumowany i mechanicy muszą cały czas zmieniać ustawienia bolidów by dostosowywać się do zmieniających warunków. Asfalt tutaj też nie jest idealny i co roku pojawiają się nowe nierówności na dohamowaniach. Potrafią one zaskoczyć zawodników na których czekają pułapki żwirowe.

Tegoroczna edycja to też pierwszy wyścig nowej ery w Formule 1. Nowe jednostki napędowe turbo i inne zmiany w regulaminach sprawiają, że wszyscy z niecierpliwością oczekują rezultatów. Zimowe testy pokazały, że w kwalifikacjach nowe hybrydowe bolidy nie są dużo wolniejsze, a w czasie wyścigu wszyscy będą walczyć z niezawodnością i zużyciem paliwa.

Dodatkowo wszystkie zespoły dopiero się uczą nowych bolidów i kompletnie nie wiadomo jakie będą tego efekty. Można uznać ten wyścig jako wycieczkę w nieznane.


Transmisje F1 w Polsce

Aktualnie żadna stacja telewizyjna w Polsce nie ma praw do transmisji Formuły 1. Polsat nie przedłużył praw i nikt inny nie kupił ich na kolejne lata. Sytuacja oczywiście, jeszcze może ulec zmianie.

Nie oznacza to jednak, że nie będzie można śledzić F1 w Polsce. W internecie dostępne będą strony z live timingiem i streamigiem online. Transmisja jest też dostępna na RTL-u i innych kanałach, o ile macie do nich dostęp.

Link do streamów F1 na żywo - będą aktualizowane w trakcie weekendu

Piątek
1 trening - 2:30
2 trening - 6:30

Sobota
3 trening - 4:00
Kwalifikacje - 7:00

Niedziela
Wyścig - 7:00

Kilka ciekawostek z GP Australii

► W tym roku tarki na wyjściu z zakrętu nr 12 zostały odnowione. Strefy DRS będą dwie podobnie jak rok temu. Pierwsza 762m przed pierwszym zakrętem, a druga 510m przed trzecim zakrętem. Punkt detekcji znajduje się 13m przed czternastym zakrętem.
► Pierwszy wyścig F1 w Albert Park odbył się w sezonie 1996.
► Z 18 Grand Prix, 11 było wygranych przez zawodnika startującego z pierwszego rzędu, rok temu Raikkonen wygrał startując z siódmej pozycji, a David Coulthard w 2003 odniósł zwycięstwo startując z 11 pozycji.
► Trzech zawodników debiutuje. W Toro Rosso - Daniil Kvyat (19) W McLarenie - Kevin Magnussen (21) i w Caterham Marcus Ericsson (9)
► Do F1 wraca Kamui Kobayashi.
► Do wyścigu zawodnicy (z pierwszej dziesiątki) będą startować na oponach z Q2, a nie z Q3 jak do tej pory
► Zamiast systemu KERS mamy ERS składający się z dwóch systemów, odzyskiwania energii kinetycznej podczas hamowania (jak do tej pory) i odzyskiwania energii cieplnej z turbosprężarki. ERS jest dwa razy mocniejszy i dostarcza doładowanie pięć razy dłużej