Zapowiedź Grand Prix Malezji 28-30.03.2014

Po krótkiej przerwie Formuła 1 wraca na tor. Zawodnicy w ten weekend będą się ścigać na torze Sepang w Kuala Lumpur. Pozostaje nam pytanie, czy Grand Prix Australii to była tylko przekąska, a w Malezji czeka nas główne danie? Jak myślicie, druga runda mistrzostw świata będzie ciekawsza niż pierwszy wyścig?

Moim zdaniem tak. Jedne zespoły lepiej poznały swoje konstrukcje, a inne zapewne czas pomiędzy wyścigami spędziły na rozwiązywaniu problemów z niezawodnością. Red Bull i Lotus mają za sobą niezbyt udany występ w Melbourne, możemy być pewni, że tutaj zaprezentują się lepiej.

Ferrari, McLaren oraz Mercedes również przywiozą poprawki do Malezji i na pewno liczą na poprawę osiągów. Najbardziej ciekawi mnie Williams. Podczas poprzedniej rundy zaprezentowali dobre tempo, ale Bottas popsuł swój wyścig, a Massa zakończył ściganie już na 1 zakręcie.

Na pewno temperatura i wilgotność powietrza w Malezji będzie dużo wyższa niż w Australii. Nowe silniki będą postawione przed trudniejszym zadaniem. Dwie trzecie okrążenia zawodnicy jadą tutaj z maksymalnie otwartą przepustnicą i pewnie problemów z wytrzymałością nowych jednostek napędowych może być więcej.

Na torze Sepang ważny jest docisk w szybkich zakrętach i prędkość na dwóch długich prostych. Pirelli zadecydowało się zabrać dwie najtwardsze mieszanki do Malezji, więc problemów z zużyciem opon nie powinniśmy uświadczyć, nawet pomimo bardzo chropowatego asfaltu.

Dużo będzie zależeć od pogody. Poprzednie lata przygotowały nas na niespodziewane ulewne deszcze, które potrafiły przerywać poszczególne sesje. W tym roku przez cały weekend w prognozie widnieje zagrożenie opadami. Mam nadzieję, że nowe deszczowe opony sprawią, że nie będziemy oglądać co chwilę samochodu bezpieczeństwa.

Podobnie jak rok temu będziemy mieli dwie strefy DRS na najdłuższych prostych.


Harmonogram transmisji telewizyjnych Grand Prix Malezji

Kilka ciekawostek
► Michael Schumacher, Fernando Alonso i Sebastian Vettel wygrywali tu po 3 razy.
► W 2009 roku mieliśmy tu ostatni wyścig w którym przyznawano połowę punktów. Wyścig był przerwany po 31 okrążeniach i nie został wznowiony.
► Osiem z piętnastu Grand Prix na tym torze wygrywali zawodnicy startujący z pole position
► Tor w Malezji ma 5.543km
► Dystans całego wyścigu to 310.408km, najwięcej w całym kalendarzu
► Williams będzie świętował w ten weekend swój 600 start jako konstruktor
► Ciekawe statystyki po GP Australii