Powroty kierowców Formuły 1 po groźnych wypadkach

Wszyscy z największą uwagą śledzimy stan Michaela Schumachera po wypadku na stoku narciarskim. Z dnia na dzień lekarze widzą minimalną poprawę. Daleko jednak od stwierdzenia, że Niemiec wyjdzie z tego bez szwanku.

Czekając na dobre wiadomości możemy sobie przypomnieć o innych, którzy przeżyli straszne wypadki i po pewnym czasie powrócili. Pokazując tym samym, że kierowcy F1 to prawdziwi fighterzy.

Stirling Moss

W latach 1948-1962 Moss brał udział w 497 wyścigach, z których wygrał 194 (w tym 16 zwycięstw w Formule 1). W Formule 1 zadebiutował 27 maja 1951 w Grand Prix Szwajcarii. Pomimo wielu sukcesów odniesionych w sportach motorowych, nigdy nie udało mu się zdobyć tytułu Mistrza Świata F1. Z tego powodu zwykło uważać się go za "największego kierowcę, który nigdy nie zdobył Mistrzostwa Świata"

W wielkanocny poniedziałek 1962 prowadził Lotusa na torze Goodwood miał wypadek. Moss musiał być wycinany z auta i zapadł w śpiączkę na sześć tygodni, ale przeżył. Po tym jak się obudził, okazało się, że jego cała lewa strona jest sparaliżowana. Pół roku mu zajęła kompletna rekonwalescencja. Wrócił na tor by się sprawdzić, ale będąc wolniejszym o kilka setnych, zadecydował o przejściu na emeryturę.

Niki Lauda

Pewnie już wszyscy fani Formuły 1 oglądali film "Rush" i znają historię Laudy. Niki przeżył wypadek, w którym o mało co nie spłonął. Z płonącego bolidu wyciągnęli go inni kierowcy. Sześć tygodni później mogliśmy go już oglądać walczącego o kolejne punkty mistrzostw świata na torze Monza.


Alex Zanardi

Kariera Alexa w Formule 1 nie była zbyt długa. Startował z przerwami tylko w 41 Grand Prix. Dwa razy przechodził do serii Indycar. Tam na owalnym torze Lausitzring w 2001 roku miał wypadek. Zanardi prowadził, ale przed końcem wyścigu musiał zjechać do boksów.

Wyjeżdżając z alei serwisowej wpadł w poślizg i zjechał na tor prosto po koła Patricka Carpentiera. Ten pierwszy go zdołał minąć, ale Alex Tagliani, wbił się prosto w przód bolidu Zanardiego. Stracił w moment obie swoje nogi i bardzo dużo krwi.

Alex wrócił do ścigania w serii World Touring Cars, jego największy sukces po powrocie to jednak złoty medal na paraolimpiadzie w Londynie.

Felipe Massa

To był jeden z najdziwniejszych wypadków jakie można sobie wyobrazić w Formule 1. W trakcie kwalifikacji do GP Węgier 2009, Massa jechał za Rubensem Barrichello. Z bolidu tego drugiego w pewnym momencie odpadła część zawieszenia (sprężyna). Kilka razy odbiła się od asfaltu i trafiła prosto w kask Felipe z dużą prędkością, tuż nad okiem Brazylijczyka.

Massa stracił przytomność i z dużą prędkością wjechał w bandę z opon. Stwierdzono wstrząs mózgu i wprowadzono go w sztuczną śpiączkę, by przetrzymać opuchliznę mózgu. Do ścigania wrócił dopiero w kolejnym sezonie i zdobył dla Ferrari pięć miejsc na podium

Robert Kubica

Robert Kubica to zawodnik najbliższy naszemu sercu. Jeden z niewielu, który w słabszym bolidzie potrafił odnosić sukcesy. Po wypadku rajdowym na Ronde di Andora w 2011 roku wydawało się, że nie wróci już do ścigania.

Bariera armco przebiła się przez auto Kubicy i o mało co nie odcięła mu prawej ręki. Po siedmiu godzinach operacji wszyscy obawiali się najgorszego. Robert stracił dużo krwi, ale wytrzymał. Następnie czekały go miesiące rehabilitacji i kolejnych operacji.

Ostatecznie na koniec 2013 roku odebrał nagrodę za osobowość roku i to nie tylko za swój charakter, ale za zwycięstwo w rajdowych mistrzostwach WRC 2. W sezonie 2014 czeka go jeszcze większe wyzwanie. Będzie startował w wyższej klasie WRC, za kierownicą Fiesty RS.

Oczywiście kierowców, którzy wrócili po tragicznych wypadkach jest więcej. Ten Schumachera był naprawdę pechowy i mam nadzieję, że z niego wyjdzie w jak najlepszym stanie.